Ticari araç jantlarında hava sürtünmesinin bilgisayar destekli incelenmesi
Computer aided inspection of air drag on commercial vehicle wheels
- Tez No: 879913
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDOĞAN ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, seri üretimde olan bir janttan hareket edilerek ağır ticari taşıt jantlarında hava deliği şekli, disk profili ve her ikisinin birlikte uygulandığı kombine durum olmak üzere üç parametre için optimizasyon gerçekleştirilmiştir ve üç yeni hafifletilmiş jant türetilmiştir. Geliştirilen jantlar üzerinde standartların gerektirdiği testler simüle edilmiş ve teorik yorulma ömürlerinin referans jantla benzer olduğu belirlenmiştir. Daha sonra, tüm jantların bir referans gövdeye entegrasyonu sağlanmış ve sanal hava tünelinde konvansiyonel şartlarda test edilip farklı tasarımlara sahip jantların aerodinamik performansa etkileri raporlanmıştır. Sonuçta, konvansiyonel bir ağır ticari taşıt için, jantların hafifletilmesinden kaynaklanan yakıt ekonomisi ve aerodinamik performans farklarından kaynaklanan yakıt ekonomisi hesaplanmıştır. Üç durum için kümülatif yakıt ekonomisi hesaplanarak jantlar üzerinde uygulanan en verimli metodun hava deliği şeklinin optimizasyonu olduğuna karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, optimization has been conducted for three parameters of a wheel already in serial production; air hole shape, disc profile and a combined scenario where both are applied on heavy commercial vehicle wheels. Three new lightweight wheels have been derived as results of these optimizations. Simulations of tests required by standards have been performed on developed wheels and it has been determined that their theoretical fatigue lifetimes are similar to the reference wheel. Subsequently, integration of all wheels onto a reference body has been ensured. After testing in a virtual wind tunnel under conventional conditions, the effects of wheels with different designs on aerodynamic performance have been reported. In conclusion, for a conventional heavy commercial vehicle, fuel economy resulting from wheel weight reduction and fuel economy due to differences in aerodynamic performance have been calculated. Cumulative fuel economy has been calculated for three scenarios, determining that the most efficient method applied to the wheels is the optimization of the air hole shape.