An article recommender system for smes in digital transformation
Kobi'ler için dijital dönüşüm - makale öneri sistemi
  1. Tez No: 879945
  2. Yazar: MARAL DİCLE MARAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BAŞAK AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Son on yılda endüstriyel ortam, dördüncü sanayi devriminin (Endüstri 4.0) etkisiyle bir mod değişikliğine tanık oldu. Bu devrim özellikle dijital teknolojilerin işletme yönetiminden üretim süreçlerine kadar endüstrinin çeşitli alanlarına entegrasyonuyla eşleşiyor. Ancak bu dönüşüm, özellikle Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ'ler) açısından önemli zorlukları da beraberinde getiriyor. Bu zorluklar, alandaki uzmanlık eksikliğinden, dijital değişime karşı kültürel ve kurumsal dirence kadar uzanmaktadır. Akademik çevreler Endüstri 4.0'ın teorik özelliklerini ve kapasitelerini kapsamlı bir şekilde araştırırken, KOBİ'lerin pratik uygulamalarına gelindiğinde bir kopukluk yaşanıyor. Bunun temel nedeni teorik araştırmalara erişimin şirketler tarafından sınırlı olmasıdır. Bu tezin amacı, endüstriyel uygulamalardan akademik araştırmalara bir yetişme ortamı yaratarak dijital dönüşüm alanındaki bu sınırlamayı ortadan kaldır-\\maktır. Bu uyumsuzluğun üstesinden gelmek için bu tez iki yönlü bir yaklaşımı benimser: İlk olarak, Endüstri 4.0 literatürünün kapsamlı bir sistematik haritalandırma çalışmasını içerir. İkinci olarak, KOBİ'lerin kullanımına yönelik özel bir makale tavsiye motoru önermektedir. Bu motor, KOBİ'lere dijital dönüşüm yolculukları boyunca ilham verici makale önerileri sunabilmektedir. Araştırmamız boyunca büyük hacimli metin verilerini analiz etmek ve yorumlamak için gelişmiş Doğal Dil İşleme (NLP) yaklaşımlarını kullanıyoruz.
Özet (Çeviri)
In the last decade, the industrial environment has witnessed a mode shift driven by the fourth industrial revolution (Industry 4.0). This revolution is especially characterized by the integration of digital technologies into various fields of the industry, ranging from business administration to manufacturing processes. Nevertheless, this transformation presents significant challenges, especially for Small and Medium-sized Enterprises (SMEs). These challenges range from a lack of specialty in the field to cultural and organizational resistance toward digital change. The aim of this thesis is to address these challenges in the field of digital transformation by creating a bridge between industrial practice and academic research. While academia is extensively exploring the theoretical attributes and capacities of Industry 4.0, there is a disconnection when it comes to practical implementations by SMEs. The main reason behind this is that accessibility to theoretical research is limited for the companies. To tackle this incompatibility, this thesis adopts a two-pronged approach: Firstly, it involves a comprehensive systematic mapping study of the Industry 4.0 literature. Secondly, it suggests a tailored recommender engine for the use of SMEs. This engine is capable of presenting inspiring paper suggestions to SMEs throughout their digital transformation journey. Throughout our research, we utilize advanced Natural Language Processing (NLP) approaches for analyzing and interpreting large volumes of text data.