Design and evolution of beach nourishment in Alanya
Alanya kıyı beslemesi tasarım ve gelişimi
  1. Tez No: 879946
  2. Yazar: İREM BİLGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN EMRE OTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tezde, sahil erozyonunun nedenleri, etkileri ve erozyona bağlı etkileri azaltmak için olası çözümler araştırılmıştır. Plaj ekosistemlerinde ortaya çıkan sediman kaybının hem çevre hem de yerel ekonomiler için önemli etkileri vardır. Bu çalışma, saha araştırması ve mevcut literatür analizinin birleşimi yoluyla, Alanya'daki plaj erozyonunun nedenlerini bulmayı ve çevresel ve ekonomik olarak sürdürülebilir bir şekilde bir öneri sunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, plaj ekosistemlerinin önemi konusunda farkındalığı arttırmayı ve sahil erozyonu sorununu acilen ele alma ihtiyacını vurgulamaktadır. Kıyı beslemesi, kıyı erozyonunu sınırlamak ve kıyı alanlarının ekonomik ve koruyucu işlevlerini sürdürmek için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Mevcut literatürün kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesi ve Alanya'da önerilen sahil besleme projesinin incelenmesi yoluyla bir kıyı yönetim stratejisi olarak sahil beslemesinin etkinliği araştırılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları, sahil beslemesinin kıyı yönetimine etkili bir yaklaşım olabileceğini, ancak etkinliğinin sahilin ve çevredeki ortamın özellikleri, projenin tasarımı, uygulanması, sosyal çevre ve bölgenin ekonomik durumu gibi çeşitli faktörlere bağlı olduğunu göstermektedir. Alanya Belediyesi'nin talebi üzerine Ağustos 2022'de BUCEL tarafından, kapsamlı bir kıyı ve topografik etüt yapılmıştır. Ölçümlerden elde edilen veriler ile rüzgar ve dalga rejimlerinin verileri sayesinde mevcut kıyı sisteminin analizleri yapılmıştır. Kıyı geometrisine ve özelliklerine uygun bir kumsal beslemesi tasarlanmıştır. Beslemenin kuşbakışı ve profil değişimleri, beslemenin sürdürülebilirliğini ve güvenilirliğini test etmek için modellenmiştir. Koy tipi kıyılardaki sahil beslemelerinin gelişimi, dalga mekaniğinin basitleştirilmiş denklemleri ve deneye bağlı ilişkileri kullanılarak modellenmiştir. Sonuç olarak, tek çizgili model ve koy şeklinde kıyıların değişimine ilişkin analitik çözümün bir birleşimi, sahil beslemeleri gibi çevre dostu çözümler yoluyla sahil erozyonunun önüne geçilebildiğini göstermek için modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the causes and effects of beach erosion, as well as potential solutions for mitigating its impact. The resulting loss of beach ecosystems has significant implications for both the environment and local economies. Through a combination of field research and analysis of existing literature, the study aims to find the causes of beach erosion in Alanya and suggest a proposal through an environmentally and economically sustainable way. Overall, the study highlights the need for increased awareness of the importance of beach ecosystems and the urgent need to address the issue of beach erosion. Beach nourishment is a widely used method of restraining coastal erosion and maintaining the recreational and protective functions of coastal areas. The effectiveness of beach nourishment as a coastal management strategy through a comprehensive review of existing literature and the study of the suggested beach nourishment project in Alanya is investigated. The results of this study suggest that beach nourishment can be an effective approach to coastal management, but its effectiveness depends on a variety of factors, including the characteristics of the beach and the surrounding environment, the design and implementation of the project, and the social and economic context of the area. Extensive coastal and topographic survey is done by BUCEL in August 2022 in demand of Municipality of Alanya and with the data collected from surveys, wind and wave regime, analyses of the current coastal environment are done. A beach nourishment of 1km is designed according to the geometry of the shore. The planform and profile evolution of the nourishment is modeled to test the sustainability and reliability of the beach nourishment. Primitive equations and empirical relationships of wave mechanics are used to apply the methods of coastal evolution onto a crenulate bay example. As a result, a combination of analytical solutions of the evolution of crenulate bays, beach nourishments and river deltas are used to demonstrate the mitigation of beach erosion through environmentally friendly solutions like beach nourishments.