Siyasal reklamcılığın medyada kullanılması 14 Mayıs 2023 Genel Seçimleri Millet İttifakı örneği
Use of political advertising in the media 14 May 2023 General Elections National Alliance example
- Tez No: 880081
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM DEMİRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Demokratik yaşamın dünyada hakim olması birlikte siyasi partiler arasında da iktidar olma ve kendi düşüncelerini hakim kılmak adına yürütülen çalışmalarda çeşitli dönüşümlerin yaşanmasına neden olmuştur. Siyasal iletişim kavramı da çok partili ortamın var olması ile birlikte büyük önem arz etmektedir. Siyasi partilerin seçim dönemlerinde profesyoneller ile çalışmaları artık mutlak bir zorunluluk haline gelmiştir. Siyasal reklamcılık çalışmaları partilerin siyasal iletişim çalışmalarında en sık başvurdukları yöntemler arasındadır. Partiler adaylarını, parti çalışmalarını, yapmayı hedefledikleri projeleri seçmenlere siyasal reklamlar aracılığıyla anlatabilirken rakip parti veya rakip parti adaylarına da siyasal reklamlar aracılığıyla eleştiri dile getirebilmektedir. Siyasal reklamlar seçmenlerin ikna edilmesinde oldukça büyük bir öneme sahiptir, bireyler partiler, adaylar yada oy vermeyi düşündükleri parti ve bu partinin adayı hakkında bilgi edinmek için siyasal reklam içeriklerine sıklıkla başvurmaktadır. Siyasal reklamlar seçmenlerin özellikle de kararsız seçmenlerin ikna edilmesinde oldukça önemli bir kavramdır. Teknolojik gelişmeler ile birlikte hayatımıza giren internet kavramı da siyasal reklam hususu başta olmak üzere siyasal kampanyalarda çeşitli dönüşümler yaşanmasına neden olmuştur. Özellikle internet ile birlikte hayatımıza giren sosyal medya kavramı günümüzde partiler için büyük önem arz etmektedir. Sosyal medya kavramı zaman ve mekan olgusunu ortadan kaldırarak bireylerin ve partilerin diledikleri her yerden tek tıkla içeriklerine erişim imkanı sağlamasından ötürü günümüzde en çok tercih edilen medya araçlarından birisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
The dominance of democratic life in the world has led to various transformations in the name of power among political parties and dominance of debate. The concept of political communication is of great importance with the existence of a multi-party environment. The work of professionals in the elections of political parties has now become absolutely unified. Political advertising studies include processes frequently used in political communication activities of parties. While parties can explain their candidates, party activities, and the projects they aim to plan through political advertisements, political advertisements can also be brought to the rival party or rival party candidates through criticism. Political advertising has a very large role in persuading voters, individuals frequently use political advertising content to collect information about parties, candidates, or the party and candidate of this party from which votes are not allocated. Political advertisements are a very important concept in reconciling voters, especially undecided voters. The internet situation, which has entered our lives along with technological developments, has caused various transformations in political campaigns, especially in political advertising. Social media developments, which have entered our lives especially with the internet, are of great importance for parties today. It has become one of the most preferred media tools today because it eliminates the time and space of social media and allows parties to access content with a single click from anywhere they want.