Enerji yönetiminde maliyet ve talep güç optimizasyonu
Cost and demand power optimization in energy management
- Tez No: 880085
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP HASIRCI TUĞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Elektrik enerjisine olan talep her geçen gün artmaktadır. Enerji talebini karşılamak adına yeni üretim tesisleri devreye alınmaktadır. Ancak geleneksel yöntemlerle ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla elektrik üretimi ekonomik, çevresel ve şebeke entegrasyonları açısından olumsuz yönlere sahiptir. Klasik elektrik şebekesinin akıllı şebeke yapısına dönüşümünün artması sayesinde talep tarafı yönetiminde yer alan yük yönetim stratejileri uygulanabilir bir yapıya dönüşmüştür. Akıllı ölçüm cihazları ve haberleşme altyapısıyla birlikte tüketiciler tüketimlerini izleyebilir ve kontrol edebilir hale gelmiştir. Bu tez çalışması kapsamında mesken tipi bir tüketicinin, bir günlük tüketim optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Optimizasyon işleminde Genetik Algoritma, Binary Parçacık Sürü Optimizasyonu ve Yıldırım Arama Algoritması aracılığıyla planlamalar gerçekleştirilmiştir. Planlamalar 1 saat, 30 dakika ve 15 dakika olacak şekilde kullanım zamanı fiyatlandırması ve gerçek zamanlı fiyatlandırma kullanılarak ayrı ayrı gerçekleştirilmiştir ve başarı performansları kıyaslanmıştır. Gerçekleştirilen benzetim çalışmaları sonucunda tercih edilen yöntemlerin hepsi başarılı bir şekilde maliyet ve PAR minimizasyonunu gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
The demand for electrical energy is increasing day by day. New production facilities are being commissioned to satisfy energy demand. However, electricity generation with traditional methods and renewable energy sources has negative aspects in terms of economic, environmental and grid integration. Thanks to the increasing transformation of the classical electricity grid into a smart grid structure, load management strategies in demand side management become a feasible structure. With smart metering devices and communication infrastructure, consumers have become able to monitor and control their consumption. Within the scope of this thesis study, a daily consumption optimization of a residential type consumer was carried out. In the optimization process, plans were made through Genetic Algorithm, Binary Particle Swarm Optimization and Lightning Search Algorithm. Planning was carried out separately using time-of-use pricing and real-time pricing for 1 hour, 30 minutes and 15 minutes, and their success performances were compared. As a result of the simulation studies, all of the methods achieved cost and PAR minimization.