Yoğun bakım ünitesinde renal disfonksiyonlu hastalarda ilaç ve enteral nütrisyon ile ilgili sorunlara klinik eczacılık hizmetlerinin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of clinical pharmacy services on drug- and enteral nutrition- related problems in patients with renal dysfunction in the intensive care unit
- Tez No: 880147
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE APİKOĞLU
- Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eczacılık Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışma, renal disfonksiyonu olan yoğun bakım hastalarında ilaç ve nütrisyon ile ilgili sorunların klinik eczacılık hizmetleriyle saptanması, önlenmesi, azaltılması veya çözümlenmesi amacıyla tasarlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma toplam dokuz ay boyunca yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) yürütülmüş olan, gözlem ve müdahale dönemlerinden oluşan, prospektif, gözlemsel bir çalışmadır. Çalışmanın müdahale döneminde ilaç ve nütrisyon ile ilgili sorunlara yönelik klinik eczacı önerileri sağlık ekibine sunulmuştur. İlaçla ilgili sorunlar (İLİS), Avrupa Farmasötik Bakım Ağı [Pharmaceutical Care Network Europe (PCNE)] Sürüm 9.1 ile sınıflandırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplam 60 hasta dahil edilmiştir. Tüm hastaların medyan (çeyrekler arası aralık) yaşı 73'tür (60,5-80) ve %58'i kadındır. En sık görülen komorbiditeler hipertansiyon (%55) ve diyabet (%46,7) olmuştur. Tüm dönemlere ait toplam 504 adet (8,4/hasta) İLİS tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was designed to detect, prevent, reduce or resolve drug- and nutrition- related problems in intensive care patients with renal dysfunction through clinical pharmacy services. Methods: This prospective, observational study, consisting of observation and intervention periods was conducted in the intensive care unit (ICU) for a total of nine months. During the intervention period, clinical pharmacist recommendations regarding drug- and nutrition-related problems were presented to the healthcare team. A protocol for the evaluation of enteral nutrition was developed and drug-related problems (DRPs) were classified by Pharmaceutical Care Network Europe (PCNE) Version 9.1. Results: A total of 60 patients were included in the study. The median (interquartile range) age of all patients was 73 years (60.5-80). A total of 504 DRPs (8.4/patient) were identified for all periods.