Mermi tasarımının etkili menzil ve hedef balistiğe etkisi
Effect of bullet design on effective range and target ballistics
  1. Tez No: 880247
  2. Yazar: KEMAL FURKAN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN NEŞELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Silahlar ve kullanılan mühimmatlar saldırı ve savunmanın vazgeçilmez unsurudur. Bu yüzden kullanılan silahların ve mühimmatın teknolojisi kazanmayı veya kaybetmeyi etkileyen en önemli unsurlardandır. Mühimmatın özellikleri, savunma ve saldırı durumunda atış mesafesinin arttırılması, atılan mühimmatın dış etkenlerden minimum düzeyde etkilenmesi ve hedef üzerinde tahribatın maksimum olması açısından çok önemlidir. Günümüzde, ülkeler mühimmat üretimine ve üretilen mühimmatın özelliklerinin emsallerinden daha üst seviyede olmasına önem vermekte, yatırımlar yapmakta ve teşvikler vermektedir. Tez konusu kapsamında standart üretimdeki bir merminin etkili menzilinin ve hedefte oluşturduğu tahribat analiz edilerek, analiz sonucu elde edilen verilerden yola çıkarak mermi geometrisinin tasarımında yapılan yenilikler ile etkili menzil mesafesinin ve hedefte meydana gelecek tahribatın arttırılması hedeflenmektedir. 5.56x45 mm standart Nato mermisi 200,250,300,350 metre mesafeden hedef plakaya sayısal çözümlemelerle atışı yapılmıştır. Elde edilen verilerde 350 metre mesafeden yapılan atışta hedef plakada yalnızca plastik deformasyon olduğu herhangi bir delinme durumunun olmadığı gözlemlenmiştir ve mermi hedef levhaya çarptıktan sonra geri sekmiştir. Geometrik konfigürasyonu değiştirilen mermi ile yapılan atışlarda 350, 400, 450,500,550 metre mesafeden atışlar gerçekleştirilmiş olup standart merminin delme gücünü yitirdiği 350 metre mesafede geometrik konfigürasyonu değiştirilen mermi hedef levhayı delip geçmiş ve levhadan parça kopmasına sebep olmuştur. 550 metre mesafeden yapılan atış sonucunda geometrik konfigürasyonu değiştirilen mermi delme özelliğini kaybederek hedef levhaya teması sonrasında geri sekmiştir. Her iki mermi için yapılan sayısal çözümlemeler karşılaştırıldığında mermi üzerinde geometrik olarak yapılan değişiklikler ile etkili menzil 200 metre arttırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Weapons and the ammunition used are indispensable elements of offense and defense. Therefore, the technology of the weapons and ammunition used is one of the most important factors affecting winning or losing. The characteristics of the ammunition are crucial in terms of increasing the firing range in defense and offense situations, minimizing the impact of external factors on the fired ammunition, and maximizing damage to the target. Nowadays, countries attach importance to ammunition production and ensuring that the properties of the produced ammunition are superior to their counterparts, making investments, and providing incentives. Within the scope of the thesis, it is aimed to increase the effective range and damage caused on the target by analyzing the effective range and damage caused on the target by a standard production bullet, and by designing innovations in bullet geometry based on the data obtained from the analysis. The 5.56x45 mm standard NATO bullet was fired at the target plate from distances of 200, 250, 300, 350 meters using numerical analyses. In the obtained data, it was observed that at a distance of 350 meters, there was only plastic deformation on the target plate, and there was no penetration, and the bullet ricocheted after hitting the target plate. Shots were fired from distances of 350, 400, 450, 500, 550 meters using the bullet whose geometric configuration was altered, and it was observed that at 350 meters, where the standard bullet lost its penetration power, the altered geometric configuration bullet penetrated the target plate and caused a piece to break off from the plate. As a result of the shot fired from a distance of 550 meters, the bullet with altered geometric configuration lost its penetrating ability and ricocheted after contacting the target plate. When the numerical analyses for both bullets were compared, it was observed that the effective range was increased by 200 meters with the geometric changes made on the bullet.