İngiliz halk melodileri ve Ralph Vaughan Williams'ın Obua Konçertosu'nun betimleyici bir analizi
A descriptive analysis of english folk melody and Ralph Vaughan Williams' Oboe Concerto
  1. Tez No: 880246
  2. Yazar: KAAN CİVELEK
  3. Danışmanlar: PROF. KAYA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ralph Vaughan Williams'ın Obua Konçertosu, pastoral niteliği ile 20. yüzyıl müziği obua repertuvarı için önemli bir eser olarak kabul edilmektedir. Bu niteliğin kaynağı, konçerto ile İngiliz halk şarkısının eserde beraber yansıtılmış olmasıdır denilebilir. Bestecinin İngiliz halk şarkısına olan ilgisi ve bu şarkıların besteciliğine olan etkisi müzik literatüründe besteciler arasında ayırt edici niteliği ile oldukça dikkat çekmektedir. Bu araştırma, bestecinin Obua Konçertosu'nda yansıttığı ilişkiyi pastoral özellikleriyle ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, Ralph Vaughan Williams'ın Obua ve Yaylılar için Konçertosu'nun partisyonundaki pastoral detaylar incelenecektir. Araştırma, İngiliz pastoral müziğini daha iyi anlama amacıyla eseri kültürel, tarihsel ve teorik bağlamda ele alarak icracıları bu eseri dinleme ve icra etme konusunda daha çeşitli deneyimlere yönlendirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Ralph Vaughan Williams' Oboe Concerto is considered an important work in the oboe repertoire of the 20th century due to its pastoral nature. The source of this quality can be said to lie in the reflection of both the concerto and English folk songs within the composition. The composer's interest in English folk songs and their influence on his composition are highly notable among composers in the music literature due to this distinctive feature. This research aims to elucidate the relationship that the composer reflected in his oboe concerto, emphasizing its pastoral qualities. In this context, the pastoral details in the score of Ralph Vaughan Williams' Oboe Concerto will be examined. By addressing the cultural, historical, and theoretical context of English pastoral music, the goal is to guide performers towards a more diverse experience in listening to and performing this work.