Çevresel faktörlerden sıcaklık parametresinin güneş enerjisi santraline etkisi: Sivas örneği
The effect of temoerature parameter one of the environmental factors on solar power plant: Example of Si̇vas
- Tez No: 880285
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ÇORUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Enerji insanların yaşamlarını devam ettirmeleri için gerekli olan önemli unsurlardan biridir. Değişen ve gelişen yaşam koşullarıyla beraber teknolojik gelişmelerin çoğalması enerji ihtiyacını artırmıştır. Tükenebilen kaynaklara ulaşımın maliyetli ve zor olması yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yönelimi artırmıştır. Yenilenebilir enerji kaynakları tükenmeyen, doğada kendiliğinden var olan temiz enerji kaynaklarıdır. Rüzgar, güneş, dalga, bioatık gibi kaynaklardan enerji elde edilmektedir.Enerji miktarı fotovoltaik pil sayısı artırılarak veya azaltılarak ayarlanabilmektedir. Güneş enerjisi santrallerinden üretilen enerji doğrudan veya depolanarak tüketici tarafından kullanılabilmektedir. Bunlar güneş enerjisinden enerji üretmenin avantajlarıdır. Fotovoltaik santrallerden enerji üretilirken çıkış gücü verilerini etkileyen birçok çevresel ve sistemsel etken vardır. Çevresel etkenler ; sıcaklık, gölgelenme, nem, rüzgar gibi etkenlerdir. Bu tez çalışmasının amacı sıcaklığın fotovoltaik panel üzerindeki etkisini analiz etmek ve sıcaklığın ne derecede önemli bir faktör olduğunu gözlemlemektir. Sivas İlinde kurulmuş olan güneş enerjisi santralinden bir yıllık enerji ve sıcaklık verileri elde edilmiştir. Elde edilen veriler kıyaslanmak üzere grafiksel analize hazır hale getirilmiştir. Aylık, yıllık ve mevsimsel grafikler yardımıyla sıcaklık ile enerji arasındaki ilişki analiz edilmektedir. Beklenildiği üzere yaz aylarında enerji çıkışının yükseldiği gözlemlenmiştir. Çok yüksek sıcaklıklarda enerji veriminin azaldığı gözlemlenmiştir. Strandart test koşullarına yakın sıcaklık değerlerinde (25°C) enerji üretiminin yüksek miktarda olduğu analiz edilmiştir. Pearson korelasyon katsayısı (r) istatiksel analiz yöntemi kullanılarak sıcaklık ve enerji ikilisi arasındaki ilişki düzeyi hesaplanmış ve sonuç olarak sıcaklık ve enerji arasında anlamlı orta düzeyde bir ilişki olduğu matematiksel olarak desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is one of the important factors necessary for people to survive. The increase in technological developments along with changing living conditions has increased energy production. Expenditure on energy resources has been increased due to support and difficulty in accessing exhaustible resources. Renewable energy orijins are clean energy sources that do not run out and exist naturally in nature. Energy is obtained from sources such as wind, sun, wave and biowaste.The amount of energy can be adjusted by increasing or decreasing the number of photovoltaic cells.The energy produced from solar power plants can be used directly or stored by the consumer. These are the advantages of generating energy from solar energy. There are many environmental and systemic factors that impress the output power data when generating energy from photovoltaic power plants. Environmental factors; Factors such as temperature, shading, humidity and wind. The aim of this thesis is to analyze the effect of temperature on the photovoltaic panel and to observe to what extent temperature is an important factor. One-year energy and temperature data were obtained from the solar power plant established in Sivas Province. The obtained data was made ready for graphical analysis for comparison. The relation among temperature and energy is analyzed with the help of monthly, annual and seasonal graphs. As expected, it was observed that energy output increased during the summer months. It has been observed that energy efficiency decreases at very high temperatures. It has been analyzed that energy production is high at temperature values (25°C) close to standard test conditions. Pearson correlation coefficient statistical analysis method was used to investigate whether there is a major relation among temperature and energy. Subsequently, the information regarding that there is a moderately major relation between temperature and energy was supported mathematically.