Mevsimlik göç sürecinde tarım işçileri: Alaca (Çorum) ilçesi örneği
Agricultural workers in seasonal migration process: The case of Alaca (Çorum) district
- Tez No: 880336
- Danışmanlar: PROF. DR. EREN YÜRÜDÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ülkemizde tarımda istihdam edilenlerin oranı, 2023 TÜİK verilerine göre toplam istihdam alanlarının %14,8 olup bu oranın yarısının mevsimlik tarım işçilerinden oluştuğu tahmin edilmektedir. Mevsimlik tarım işçileri tarım sektörünün önemli bir bileşeni durumundadır ve tarımsal üretimin devamlılığı için önemli bir rol oynamaktadır. Çalışma alanı olarak mevsimlik tarım işçilerinin aktif oldukları Çorum ili Alaca ilçesi olarak belirlenmiştir. Çalışmanın amacı ilçeye gelen mevsimlik tarım işçilerinin demografik özellikleri, yaşam koşulları, çalışma gerekçelerini incelemek, kaydı tutulmuş olan verilere ulaşmak ve oluşan sorunlara çözüm önerileri sunmaktır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden faydalanılmıştır. Veri toplama aracı olarak doküman analizi, yarı yapılandırılmış mülakat formu ve gözlem tekniği kullanılmıştır. Toplamda 40 mevsimlik tarım işçisi ile görüşme sağlanmıştır. Görüşmecilerden 32 kişi çadırda ikamet eden mevsimlik tarım işçilerinden, geriye kalan 8 kişi ilçede sürekli ikamet eden mevsimlik tarım işçilerinden oluşmaktadır. Çadırda ikamet eden mevsimlik tarım işçileri ile görüşmeler 2023 yılı temmuz ayında gerçekleştirilmiştir. Görüşmecilerin 17'si kadın,15'i erkektir. Elde edilen veriler doğrultusunda büyük çoğunlukla gelen işçilerin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden geldiği ve il bazında Şanlıurfa'nın ilk sırada olduğu görülmektedir. Görüşmeye katılan mevsimlik tarım işçilerinin genel çerçevede Alaca ilçesinden başka bir şehirde çalışmadıkları ve aile bireylerinin tamamının göçe katıldığı ifade edilmiştir. Yılın sekiz aylık dönemini Alaca ilçesinde geçirdikleri tespit edilmiştir. Çalışma şekillerini kendilerinin belirlediği, kabala ve günlük(yevmiyeli) olarak çalıştıkları tespit edilmiştir. Çalışma saatleri çalışma şekillerine bağlı olarak 8 ila 15 saat arasında farklılık göstermektedir. Alaca ilçesinde bakım ve hasadını yaptıkları en yoğun ürünler sırasıyla: Şeker pancarı, soğan, mercimektir. İşçilerin en yaygın sorunun konaklama ve barınma alanında olduğu saptanmıştır. Barınma alanın çadır olması nedeniyle olağan dışı hava şartlarında barınmada sıkıntılar yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra bütün aile bireyleriyle yapılan bu göçte, çocukların sağlıksız barınma koşulları içerisinde kalmalarından muzdaripler.
Özet (Çeviri)
According to 2023 TurkStat data, the rate of people employed in agriculture in our country is 14.8% of the total employment areas, and it is estimated that half of this rate consists of seasonal agricultural workers. Seasonal agricultural workers are an important component of the agricultural sector and play an important role for the continuity of agricultural production. As the study area, it has been determined as Alaca district of Çorum province, where seasonal agricultural workers are active. The aim of the study is to examine the demographic characteristics, living conditions and working reasons of seasonal agricultural workers coming to the district, to access and support the recorded data and to offer solutions to the problems that occur. Qualitative research methods were used in this study. Document analysis, semi-structured interview form and observation technique were used as data collection tools. A total of 40 seasonal agricultural workers were interviewed. Of the interviewees, 32 people are seasonal agricultural workers residing in tents, and the remaining 8 people are seasonal agricultural workers residing permanently in the district. Interviews with seasonal agricultural workers residing in tents were held in July 2023. 17 of the interviewees were female and 15 were male. According to the data obtained, it is seen that the majority of the incoming workers come from the Southeastern Anatolia Region and Sanliurfa is in the first place on a provincial basis. It was stated that the seasonal agricultural workers who participated in the interview did not work in any city other than Alaca district and that all of their family members participated in the migration. It has been determined that they spend eight months of the year in Alaca district. It has been determined that they determine their own way of working, and that they work on a daily basis and on a daily basis. Working hours vary between 8 and 15 hours depending on the way they work. The most intensive products they care for and harvest in Alaca district are: Sugar beet, onion, lentils, respectively. It has been determined that the most common problem of workers is in the field of accommodation and accommodation. Due to the fact that the shelter area is a tent, there are problems in sheltering in unusual weather conditions. In addition, in this migration with all family members, they suffer from the fact that children stay in unhealthy housing conditions.