Kültürün dile ve göstergeye etkisi bağlamında kitap kapaklarında küyerelleşme: George Orwell'in '1984' kitabı üzerinden göstergebilimsel inceleme
Glocalization in book covers in the effect of culture on language and semiosis: A semiotic analysis of George Orwell's '1984'
  1. Tez No: 880440
  2. Yazar: FAHRETTİN ERBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN KUŞÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil Bilimleri ve Kültür Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil Bilimleri ve Kültür Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Göstergebilim, anlamlı olan yapıları, çeşitli biçim ve ölçeklerle çözen, yorumlayan bir bilim dalıdır. Kitap kapakları da anlamı olan anlatılardan biridir. Küreselleşmeyle birlikte kültürel sınırların ortadan kalkmasının yansımalarına kültürel ürünlerin pazarlanması sürecinde de rastlanmaktadır. Bu yansımalar, yerelde üretilen kültürel ürünlerin, küresel kapsamda ne şekilde ve hangi öğeler yardımıyla aktarıldığına göre incelenmektedir. Kültürel verilerin yerel ya da küresel kapsamda incelenmesi noktasında göstergebilim, etkili, başat bir rol üstlenecektir. Her göstergebilimci inceleme ve çözümleme açısından zaman içerisinde kendi yorumlarını ve yaklaşımlarını göstergebilime kazandırmıştır. Bu sebeple de kültürel öğelerin incelenmesi için birden fazla göstergebilimcinin yorum ve yaklaşımlarının hem göstergebilimi anlamak hem de kültürel öğelerin göstergebilim yardımıyla açıklayabilmek hususunda daha derin bir bakış açısı sağlayacağı düşünülmüştür. Bu çalışmada dilbilim ve göstergebilim kapsamında anlam arayışının önemini ve analizini kitap kapakları özelinde incelemek amaçlanmaktadır. Araştırma evreni için örneklem olarak George Orwell'in ''1984'' isimli eseri seçilmiştir. Seçilen kapakların grafik dil (tipografi, renk, biçim, sembol) açısından anlatımı yapılacaktır. Kitabın kapak tasarımlarının eserin kendisi ile olan alakası ve küresel pazardaki '1984' eserinin diğer çevirilerinde kültürel öğelerin kapsamı irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Semiotics is a discipline that aims to analyze meaningful structures using various forms and scales. Book covers are one of the narratives that hold meaning. With globalization, the reflections of the removal of cultural boundaries are also encountered in the marketing process of cultural products. These reflections are examined based on how and with which elements locally produced cultural products are conveyed on a global scale. Semiotics will play a crucial supportive role in examining cultural data on either a local or global scale. Over time, each semiotician has contributed their interpretations and approaches to semiotics in terms of analysis and evaluation. Therefore, it is believed that considering the interpretations and approaches of multiple semioticians for the examination of cultural elements will provide a deeper perspective both for understanding semiotics and for explaining cultural elements through semiotics. This study aims to examine the importance and analysis of the search for meaning within the scope of linguistics and semiotics, specifically focusing on book covers. For the research population, George Orwell's work“'1984'”has been selected as a suitable sample. The selected sample covers will be analyzed in terms of their graphic language (typography, color, form, symbol). The relationship of the book's cover designs with the work itself and the scope of cultural elements in the global market in the other translations of“'1984'”will be scrutinized.