Pulmoner hipertansiyonu olan hastaların bakım bağımlılığı düzeyleri ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of care dependence levels and affecting factors in patients with pulmonary hypertension
- Tez No: 880531
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma Pulmoner hipertansiyon hastalarının bakım bağımlılığı düzeyini ve etkileyen faktörlerini incelemek amacıyla yapılan tanımlayıcı, ilişkisel ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Pulmoner Hipertansiyon Polikliniği'nde izlemi devam eden 85 hasta oluşturmuştur. Veriler, Mart 2023-Nisan 2024 tarihleri arasında Birey Tanılama Formu, Bakım Bağımlılığı Ölçeği ve Pulmoner Hipertansiyon Semptom Skalası kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 25.0 programı ile araştırmacılar tarafından yapılmıştır. Veriler; sayı ve yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, Bağımsız Gruplarda T Testi, Anova Varyans Analizi, Mann Whitney U testi, Pearson ve Spearman Korelasyon analizi ve Tukey çoklu karşılaştırma testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was a descriptive, relational and cross-sectional study conducted to examine the level of care dependency and affecting factors of pulmonary hypertension patients. The sample of the study consisted of 85 patients who were followed up in the Pulmonary Hypertension outpatient clinic of Dokuz Eylül University Hospital. Data were collected between March 2023 and April 2024 using the Individual Identification Form, Care Dependency Scale and Pulmonary Hypertension Symptom Scale. The analysis of the data was done by the researchers with the SPSS 25.0 program. Data were evaluated with numbers and percentages, arithmetic mean, standard deviation, Independent Groups T Test, ANOVA Analysis of Variance, Mann Whitney U test, Pearson and Spearman Correlation analysis and Tukey multiple comparison test.