Hemşirelik öğrencilerinde ruh sağlığı okuryazarlığı ile yardım arama tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between mental health literacy and help seeking attitudes in nursing students
  1. Tez No: 880532
  2. Yazar: MEHTAP YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ŞEYDA ÖZBIÇAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma hemşirelik öğrencilerinin ruh sağlığı okuryazarlığı ile yardım arama tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı, kesitsel ve analitik tipteki araştırma, 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Döneminde Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Fakültesinde öğrenim gören hemşire öğrencilerden basit rastgele örneklemle seçilen gönüllü 803 öğrenciye uygulanmıştır. Araştırma verileri anket yöntemiyle yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin toplanmasında 'Sosyo-demografik Veri Formu', 'Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği (RSOY)' ve 'Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutum Ölçeği (PYTÖ-K)' kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi bilgisayar ortamında SPSS 26.00 programı kullanılarak araştırmacılar tarafından yapılmıştır. Öğrencilerin verileri normal dağılıma uyup uymadığı Kolmogorov-Smirnov testi ile analiz edilmiştir. Karşılaştırmalar Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis H Testi, Posthoc Testleri ile yapılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişki Spearman's Korelasyon ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizi %95 güven aralığında (p=0,05) incelemeye alınmıştır. Evrenin %80'nine ulaşılmıştır. Katılımcıların %68,4'ünün kadın, %31,6'sının erkek olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin %27,5'inin 1.sınıf, %26,2'sinin 2.sınıf, %22,9'unun 3.sınıf ve %23,4'ünün 4.sınıfta eğitim gördüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between mental health literacy and help-seeking attitudes among nursing students. The descriptive, crosssectional, and analytical study was applied to 803 voluntary students selected through simple random sampling from the nursing students studying at Dokuz Eylül University Nursing Faculty during the Spring Term of the 2022-2023 Academic Year. The research data were collected through face-to-face interviews using a questionnaire method. The 'Socio-demographic Data Form', 'Mental Health Literacy Scale (MHLS)', and 'Attitudes Towards Seeking Psychological Help Scale (SPHS-S)' were used for data collection. The data were analyzed by the researchers using the SPSS 26.00 program. The normality of the students' data distribution was analyzed with the Kolmogorov-Smirnov test. Comparisons were made using the Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis H Test, and Posthoc Tests. The relationship between continuous variables was evaluated with Spearman's Correlation. Data analysis was examined at a 95% confidence interval (p=0.05). 80% of the population was reached. It was found that 68.4% of the participants were female, and 31.6% were male. Of the students, 27.5% were in the first year, 26.2% in the second year, 22.9% in the third year, and 23.4% in the fourth year.