Adana Tepebağ ve Kayalıbağ mahallesindeki geleneksel konut iç mimarisinin incelenmesi ve koruma önerileri
A Study on traditional housing interior architecture and suggestion for preservation at Adana Tepebağ and Kayalıbağ regions
  1. Tez No: 88059
  2. Yazar: TUNÇ ASLAN TÜLÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SEZGİN, DOÇ. DR. YUSUF GÜRÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ ADANA TEPEBAG VE KAYALD3AĞ MAHALLESİNDEKİ GELENEKSEL KONUT İÇ MİMARİSİNİN İNCELENMESİ VE KORUMA ÖNERİLERİ Tunç Aslan TÜLÜCÜ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İÇ MİMARLIK ANABİLİM DALI 1. DANIŞMAN : Prof. Haluk SEZGİN (Mimar Sinan Üniversitesi Mim. Fak. Restorasyon Öğr. Üyesi) 2. DANIŞMAN : Doç. Dr. Yusuf GÜRÇINAR Yd: 1999, sayfa: JÜRİ : Prof. Ataman DEMİR (Mimar Sinan Üniversitesi Mim. Fak. Bina Bilgisi Öğr. Üyesi) Doç. Dr. Oğuz CEYLAN (Mimar Sinan Üniversitesi Mim. Fak. Restorasyon Öğr. Üyesi) Yrd. Doç. Dr. Z. Hale TOKAY (Mimar Sinan Üniversitesi Mim. Fak. Restorasyon öğr. Üyesi) Bu çalışma, Adana'da ki tarihi kent dokusu içinde yer alan Tepebağ ve Kayalıbağ mahallesindeki konutların iç mimarisinin yapı ölçeğinde incelenmesini, sorunları ile gereksmimlerinin belirlenmesini ve geliştirilmesini amaçlamaktadır. Bölgedeki tarihi evler, 14. ve 15. y.y.'da yapılmaya başlanmış ve yapım 19.y.y. sonu ile 20.y.y. ilk yarısına kadar devam etmiştir. İlk evler Tepebağ höyüğü üzerinde saray ve konaklar şeklinde yapılmıştır. Kentin merkezi sayılan Tepebağ ve Kayalıbağ mahallesi ile diğer bir kısmı kesimlerde 19.y.y.'a kadar tek kath, 19.y.y.'dan itibaren iki kath konutlar yapılmaya başlanmıştır. İnceleme bölgesi olarak seçilen Tepebağ ve Kayalıbağ mahallesindeki geleneksel konutların günümüzdeki durumlarını araştırmak için tarihsel konutları temsil edebilecek şekilde 25 konut seçilmiştir. Sosyo-ekonomik ve bir kısım değişimler sonucu özelliklerinin yitirilmesi ile karşı karşıya kalan tarihi evlerin iç mekan durumları saptanmaya çalışılmış, seçilen konutlarda yapılan tespit ve rölöve çalışmaları sonucunda, konut iç mimarisindeki genel planlama ilkeleri ortayakonulmuş ve ayrıca konutların planları tipolojik olarak incelenmiş, dana fazla yıpranmalarını ve yok olmalarını önlemek için yenilenme önerileri yapılmıştır. Seçilen bölgedeki konutların büyük bir kesinainin nüfus artışı ve kültür farklılaşmasından dolayı olumsuz yönde etkilendiği, doğal olayların da yapılarda önemli derecede hasar yaptığı, günümüze kadar çok zor koşullarda varlığını sürdürebildiği tespit edilmiştir. Bölgenin tarihi canlılığı, öneriler doğrultusunda konutlara tek tek yaşantı verilmesiyle gerçekleşebilir. Bunun için mimari ve mekansal tespitlere dayanarak belgelenen konutlar için geliştirilen koruma amaçlı kararlar doğrultusunda, bölgede uygulanacak yapılanma ve koruma ilkeleri belirlenmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelime : Geleneksel evler, Tepebağ ve Kayalıbağ evleri, Koruma önerileri, Geleneksel iç mimari, Ahşap evler. D
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. THESIS A STUDY ON TRADITIONAL HOUSING INTERIOR ARCHITECTURE AND SUGGESTION FOR PRESERVATION AT ADANA TEPEBA? AND KAYALD3A? REGIONS Tunç Aslan TÜLÜCÜ DEPARTMENT OF INTERIOR ARCHITECTURE INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA 1. SUPERVISOR : Prof. Haluk SEZGİN (Mimar Sinan University Arch. Fac. Restoration Dep.) 2. SUPERVISOR : Assoc. Prof. Yusuf GÜRÇINAR Year : 1999, Pages : JURY : Prof. Ataman DEMİR (Mimar Sinan University Arch. Fac. Costructions Dep.) Assoc. Prof. Dr. Oğuz CEYLAN (Mimar Sinan University Arch. Fac. Restoration Dep.) Ass. Prof. Dr. Z. Hale TOKAY (Mimar Sinan University Arch. Fac. Restoration Dep.) This project explain the detailed interior architecture, the problems, the solutions and the expansions of the buildings situated in the historical part of Adana - the regions of Tepebağ and Kayahbağ. These historical buildings were built in the 14th and 15th centuries and were continued to be built until the late 19th to early 20th centuries. The initial houses were built on the hills of Tepebağ in the form of mansions and palaces. In Tepebağ and Kayahbağ regions (more centralized part of the town) and in some neighboring areas, until the 19th century, the houses were built in the shape of bungalows. After this period, the buildings took the shape of two-floor mansions. inchanges that the internal structures of these buildings were put through. From the chosen mansions, we establish the original plans of structures and also the detailed work has been done to show the improvement of these buildings. Due population increase, cultural indifferences and natural disasters has caused a lot of stress and uncontrollable damage on these buildings but many managed to survive under these heavy strains of time. For this region to become a lively historical area, these buildings have to go under development one by one. For this reason, from established architectural findings, we have researched into re-buildings, re-structuring and protection of these historical buildings. Key Words : Traditional houses, Tepebağ and Kayahbağ houses, Preservation suggesstions, Traditional interior architecture, Wooden houses. IV