Okaliptüs fidanı yetiştiriciliğinde farklı yetiştirme ortamı ve gübre dozu uygulamalarının fidan gelişimine etkileri
Effects of different growing materials and different fertilizer amounts on growing eucalyptus seedlings
- Tez No: 88058
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL YALÇIN GÜLÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ OKALİPTÜS FİDANI YETİŞTİRİCİLİĞİNDE FARKLI YETİŞTİRME ORTAMI VE GÜBRE DOZU UYGULAMALARININ FİDAN GELİŞİMİNE ETKİLERİ SEDAT TÜFEKÇİ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TOPRAK ANA BİLİM DALI Danışman: Yrd. Doç. Dr. Kemal Yalçın GÜLÜT Yıl: 1999, Sayfa : 78 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Kemal Yalçın GÜLÜT : Prof. Dr. Zülküf KAYA : Doç. Dr. Cumali KARAMAN Okaliptüs plantasyonlarında başanlı sonuca ulaşmanın ilk şartlarından biri kaliteli fidan kullanmaktır. Bunun için kök ve gövdeleri iyi gelişmiş, sağlıklı fidanların yetiştirilerek, sahaya tesis edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, iki ayrı okaliptüs türü ve iki farklı harç ortamında üretilen fidanlara yapay gübrelerin uygulanması esas alınmıştır. Bu denemede iki farklı okaliptüs türüne ait tüplü fidanlara değişik oranlarda N ve P ile sabit oranda K uygulanmıştır. Serada yetiştirilen fidanların çap, boy, yaşama yüzdeleri, kuru madde ağırlıkları ölçülmüş; ayrıca yapraklanndaki besin elementleri (N, P, K, Fe, Mn, Zn, Cu) içerikleri analizle belirlenmiştir. Uygulanan gübre miktarları, kullanılan ortamlar ve türler arasında çap, boy, yaşama yüzdesi, kuru madde ağırlıkları ve besin elementleri yönünden önemli farklılıkların olduğu ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : Okaliptüs, Fidan Yetiştiriciliği, Yetiştirme Ortamı, Bitki Besin Elementleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS EFFECTS OF DIFFERENT GROWING MATERIALS AND DIFFERENT FERTILIZER AMOUNTS ON GROWING EUCALYPTUS SEEDLINGS SEDAT TÜFEKÇİ DEPARTMANT OF SOIL INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Kemal Yalçm GÜLÜT Year: 1999, Pages : 78 Jury : Yrd. Doç. Dr. Kemal Yalçın GÜLÜT : Prof. Dr. Zülküf KAYA : Doç. Dr. Cumali KARAMAN One of the conditions of being successful at eucalyptus plantations is to use quality seedlings. Thus it is essential to grow healthy seedlings whose roots and stems are well developed and in order to establish to the field where planted. In this study it was used two different eucalyptus species and some artificial fertilizers were applied to the seedlings growing in two different medium. Different ratio of N, P and fixed ratio of K were applied to potted seedlings of two Eucalyptus species. At seedlings grown in the nursery were done measurements of diameter, height, percent of survival and dry-matter weight. Furthermore the nutrient (N, P, K, Fe, Mn, Zn, Cu) contents in the leafs of seedlings were analysed. It was found that there had been considerably differences among fertilizer amounts and growing used tube materials and species. Key Words : Eucalyptus, Seedlings Production, Growing Materials, Plant Nutrients. II