Hayreddin Karaman'ın fıkhında zaruret
Necessity in Hayreddin Karaman's fikh
  1. Tez No: 880602
  2. Yazar: MÜCAHİT ERGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Hayreddin Karaman, İslâmî geleneğin çağın şartlarına göre yeniden yorumlanması için gayret eden önemli bir İslâm hukukçusudur. İslâm fıkhının dinamikliği için içerisindeki imkânları sonuna kadar kullanmaktan asla geri durmamıştır. Bu imkanlar içerisinde özellikle makasıd ve maslahat ilkesi ile zaruret prensibini kullanarak güncel meselelere çözüm önerileri getirmiştir. Karaman, içtihadın günümüz şartlarında mümkün olduğunu ve yeni problemleri yeni içtihatlar ile hükme bağlamayı hayati derecede zorunlu görmüştür. Asli ihtiyaçları zaruretten gören Karaman'ın Mecelle'nin“Hâcet umumi olsun hususi olsun zaruret menzilesine tenzil olunur”kaidesinin suistimale mahal vermeden nasıl tatbik edileceğine dair teorik açıklamaları ve pratik fetvaları bulunmaktadır. Hassaten zaruret prensibine dayanarak içtimai alanda vermiş olduğu fetvalar toplum tarafından ilgi ile takip edilmiştir. Tezde Karaman'ın zaruret prensibini fetvalarına nasıl yansıttığı ortaya koyulmaya çalışıldı. Bunun için literatür taraması yapılarak elde edilen bulgular analiz edilerek Karaman'ın müktesebatı, eserleri, çeşitli platformlarda yayımlanmış yazıları ve kendisi hakkında yapılmış ilmî çalışmalar incelendi.
Özet (Çeviri)
Hayreddin Karaman is an important İslâmic jurist who strives to reinterpret the İslâmic tradition according to the conditions of the age. He never refrained from using the possibilities within him to the fullest for the dynamism of İslâmic jurisprudence. Within these opportunities, he has proposed solutions to current issues, especially by using the principle of purpose, principle of interest and principle of necessity. Karaman considered that ijtihad is possible in today's conditions and that it is vitally necessary to decide new problems with new ijtihads. Karaman, who sees the essential needs as necessity, says Mecelle's statement:“Needs, whether public or private, are reduced to the level of necessity.”It has theoretical explanations and practical fatwas on how to apply its rule without causing abuse. The fatwas he gave in the social field, based on the principle of necessity, were followed with interest from all segments of society. In this regard, we tried to reveal how Karaman reflected the principle of necessity in his fatwas. For this purpose, the findings obtained by conducting a literature review were analyzed. Karaman's acquis, his works, his articles published on various platforms and scientific studies about him were examined.