Yüzey araştırmaları kapsamında Suğla Gölü çevresi Yahyalı höyük seramikleri
Yahyalı Mound Ceramics around Suğla Lake within the Scope of Surface Research
  1. Tez No: 880626
  2. Yazar: PINAR CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Akkise/Yahyalı Höyük, Konya İl'ine bağlı Ahırlı İlçesi'nin Akkise kasabası/mahallesinin sınırları içinde bulunur. Höyük, Suğla Gölü'nün yaklaşık 1 km güneydoğusunda yer alır. Höyük, Göller Bölgesi ile İç Anadolu'nun en güneyinde Beyşehir-Suğla Oluğu adı verilen koridorun Konya'ya bakan kısmında konumlanmıştır. Güneyde Suğla Gölü'ne bakan bir yamaçta yer almaktadır. Bu yerleşim alanı Doç. Dr. Ramazan Gündüz başkanlığında yürütülen“Suğla Gölü Çevresi Prehistorik Dönem Yüzey Araştırması”kapsamında yapılan yüzey çalışmalarında 2020 yılında keşfedilmiştir. Bölgeye hakim bir tepe üzerinde yer alan höyükte, 2020-2021 yıllarında yapılan yüzey araştırmalarında çok sayıda pişmiş toprak çanak-çömlek parçaları, obsidyen ve çakmaktaşından yapılmış aletler bulunmuştur. Akkise/Yahyalı Höyük buluntuları bölgede yeni bir Prehistorik Dönem yerleşmesinin varlığına dair ilk bulguları ortaya koymuştur. Buluntu topluluğun çoğu seramik parçalardan oluşmaktadır. Bu tez çalışmasında Akkise/Yahyalı Höyüğün yüzeyinde bulunan seramik parçaları çalışılmıştır. Neolitik Dönem ve Erken Kalkolitik Döneme tarihlediğimiz bu kırmızı- kırmızımsı kahverengi, koyu yüzlü bu malzeme grubu bölgede bulunan Geç Neolitik Dönem ve Erken Kalkolitik Dönem tabakasına sahip Tepecik- Çiftlik höyük, Köşk höyük, Canhasan I höyük, Erbaba ve Çatalhöyük seramiklerine büyük oranda benzerlik göstermektedir. Bu yerleşim alanında bulunan seramik parçaların, bölgede bulunan prehistorik dönem yerleşmelerine olan benzerliği, Prehistorik dönemde Orta Anadolu bölgesinde yaşanan göç olaylarına ve seramik malzemelerinin kültürel dağılımına yeni bir bakış açısı kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
Akkise/Yahyalı Mound is located within the borders of the Akkise village/quarter of Ahırlı District in Konya Province. The mound is situated approximately 1 km southeast of Lake Suğla. It is positioned at the part of the Beyşehir-Suğla Basin corridor that faces Konya, in the southernmost part of Central Anatolia and the Lakes Region. The settlement is located on a slope facing Lake Suğla to the south. This site was discovered in 2020 during surface surveys conducted as part of the“Prehistoric Period Surface Survey around Lake Suğla”led by Associate Professor Dr. Ramazan Gündüz. During surface surveys conducted on a hill dominating the region in 2020-2021, numerous pieces of fired clay pottery, obsidian, and flint tools were found. The findings at Akkise/Yahyalı Mound provided the first evidence of a new Prehistoric Period settlement in the region. The majority of the finds consist of pottery fragments. This thesis focuses on the pottery fragments found on the surface of Akkise/Yahyalı Mound. These red-reddish brown, dark-faced pottery fragments, which we date to the Neolithic and Early Chalcolithic periods, show significant similarities to the pottery from Tepecik-Çiftlik Mound, Köşk Mound, Canhasan I Mound, Erbaba, and Çatalhöyük, which have layers from the Late Neolithic and Early Chalcolithic periods. The resemblance of the pottery fragments found at this site to those found in other prehistoric settlements in the region has provided a new perspective on the migration events and cultural distribution of ceramic materials in Central Anatolia during the prehistoric period.