Investigation of cytotoxic and antioxidant activities of Michauxia campanuloides L'Hérit. ex Aiton
Michauxia campanuloides L'Hérit. ex Aiton bitkisinin sitotoksik ve antioksidan aktivitelerinin araştırılması
- Tez No: 880627
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KIRMIZIBEKMEZ, DOÇ. DR. ETİL GÜZELMERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Botany, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi ve Fitoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Michauxia campanuloides L'Hérit. ex Aiton, Güney Anadolu'da geleneksel olarak kullanılan bir bitkidir. Bu çalışmada, M. campanuloides'in toprak üstü kısımları ve köklerine ait ekstrelerin in vitro sitotoksik ve antioksidan aktiviteleri ile fitokimyasal içeriklerinin araştırılması amaçlanmıştır. M. campanuloides'in kök ve toprak üstü kısımlarından hazırlanan MeOH ekstresi ve n-hekzan, EtOAc, n-BuOH ve H2O alt ekstrelerinin in vitro sitotoksik aktiviteleri kolon (HCT116 ve SW480), meme (MDA- MB-231 ve HCC1937) ve karaciğer (HEP3B ve HEPG2) kanser hücre hatlarına ve L929 fibroblast sağlıklı hücre hattına karşı MTS testi ile incelenmiştir. Kök kısımlarının EtOAc alt ekstresi, test edilen tüm hücre hatlarına karşı en iyi sitotoksik aktivite göstermiştir (IC50= 10-154.76 μg/mL). In vitro antioksidan aktivite deneyleri için ABTS, DPPH, FRAP ve CUPRAC yöntemleri kullanılmıştır. Ekstrelerin toplam fenolik ve flavonoit içerikleri de araştırılmıştır. Toprak üstü kısımların ve köklerin EtOAc alt ekstreleri, diğer ekstrelerden anlamlı oranda yüksek antioksidan aktivite göstermiştir (ABTS testi için sırasıyla 353.399±19.206 mg TE/g ve 367.651±16.382 mg TE/g). Yüksek TPC ve TFC değerlerine sahip ekstreler anlamlı antioksidan aktivite sergilemiştir. Toprak üstü kısımların n-BuOH alt ekstresinin toplam flavonoit içeriği diğer ekstrelere kıyasla yüksek olarak belirlenmiştir. Ekstrelerdeki bileşiklerin karşılaştırmalı tanımlaması için HPTLC kullanılmıştır ve rutin, klorojenik asit, neoklorojenik asit, izokersitrin, astragalin, kafeik asit ve kersetinin ekstrelerdeki miktarları UPLC ile saptanmıştır. Yüksek antioksidan özellik gösteren toprak üstü kısımların EtOAc alt ekstresinde, astragalin (93.37±0.11 mg/g) ve izokersitrin (51.22±0.81 mg/g) temel bileşikler olarak belirlenmiştir. Köklerden elde edilen EtOAc alt ekstresi yüksek oranda sitotoksik aktivite göstermesine rağmen birçok metaboliti aydınlatılamamıştır. Bu sebeple, köklerin EtOAc alt ekstresinde bulunan potansiyel majör biyoaktif bileşiklerin izolasyonu ve yapılarının aydınlatılması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Michauxia campanuloides L'Hérit. ex Aiton (Campanulaceae) is one of the traditionally used plants growing in Southern Anatolia. This study aimed to evaluate in vitro cytotoxic and antioxidant activities of the extracts derived from M. campanuloides aerial parts and roots, as well as to identify their phytochemical composition. The in vitro cytotoxic activity of MeOH extract as well as n-hexane, EtOAc, n-BuOH and H2O subextracts prepared from roots and aerial parts of M. campanuloides were evaluated against colon (HCT116 and SW480), breast (MDA-MB-231 and HCC1937) and liver (HEP3B and HEPG2) cancer cell lines and fibroblastic L929 healthy cell line by MTS assay. EtOAc subextract of roots exhibited the highest cytotoxic activity against all studied cell lines with the IC50 values of 10-154.76 μg/mL. ABTS, DPPH, FRAP and CUPRAC methods were used for in vitro antioxidant activity studies. Total phenolic and flavonoid contents of the extracts were also determined. EtOAc subextracts of aerial parts (For ABTS test, 353.399±19.206 mg TE/g) and roots (For ABTS test, 367.651±16.382 mg TE/g) showed significant antioxidant activity. Extracts having high TPC and TFC values showed remarkable antioxidant activity. Total flavonoid content of n-BuOH subextract of aerial parts was higher than other subextracts. HPTLC was used for comparative identification of compounds in the extracts, and the identified compounds (rutin, chlorogenic acid, neochlorogenic acid, isoquercitrin, astragalin, caffeic acid and quercetin) were also quantified by UPLC. Astragalin (93.37±0.11 mg/g) and isoquercitrin (51.22±0.81 mg/g) were predominant in EtOAc subextract of aerial parts showing the significant antioxidant activity. Although EtOAc root subextract exhibited the best cytotoxicity, most of its metabolites were not characterised. Therefore, the potential major active compounds in EtOAc subextract of roots deserve further isolation and structural elucidation studies.