Mahmud Sadık'ın hikâyelerinde yapı ve tema
Structure and theme in stories of Mahmud Sadik
  1. Tez No: 880828
  2. Yazar: ELİF YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, Mahmud Sadık'ın çeşitli gazetelerde yayımladığı telif hikâyelerini yapı ve tema bakımından incelemek için hazırlanmıştır. 1864-1930 yılları arasında yaşamış gazeteci ve yazar olan Sadık'ın telif hikâyeleri çeşitli Osmanlı gazetelerinden derlenerek incelenmiştir. Tezin birinci bölümünde Mahmud Sadık'ın hayatı, edebî şahsiyeti ve eserleri ele alınmıştır. İkinci bölümünde Mahmud Sadık'ın hikâyeleri yapı ve tema olarak çözümlenmiştir. Adı edebiyat tarihlerinde geçmemektedir. Ancak onunla ilgili ikinci derece kaynaklardan bilgiler edinilmektedir. Araştırmamız esnasında onun herhangi bir döneme dahil edilmediğini gördük. Biz de yazın hayatının başlangıç ve bitiş tarihlerini göz önünde bulundurarak hikâyelerini Servet-i Fünûn Dönemi'nden itibaren değerlendirdik. Fikirlilerinin ağırlıklı olarak II. Meşrutiyet'in ilanı üzerine olduğunu ve Sosyal Darwinizm ile yakından ilgilendiğini bunlara da hikâyelerinde yer verdiğini tespit ettik. Bu çalışmada Mahmud Sadık'ın hikâyeciliğine ışık tutarak yazarın Türk edebiyatındaki yerini değerlendirmeye çalıştık. Çalışmanın son bölümünde Sadık'ın gazetelerden derlediğimiz fotoğraflarına yer verdik.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to analyze Mahmud Sadık's stories published in various newspapers in terms of structure and theme. Sadık was a journalist and writer who lived between 1864-1930 and his stories were compiled from various Ottoman newspapers and analyzed. In the first part of the thesis, Mahmud Sadık's life, literary personality and works are discussed. In the second part, Mahmud Sadık's stories are analyzed in terms of structure and theme. His name is not mentioned in literary histories. However, information about him is obtained from secondary sources. During our research, we realized that he was not included in any period. Considering the beginning and end dates of his literary life, we evaluated his stories starting from the Tanzimat Period. We found that his ideas were mainly about the declaration of the Constitutional Monarchy II and that he was closely interested in Social Darwinism and included them in his stories. In this study, we shed light on Mahmud Sadık's storytelling and evaluated the place of the author in Turkish literature. In the last part of the study, we included Sadık's photographs we compiled from newspapers.