Atâullah Ağa'nın tezkire özelliği gösteren şiir mecmuası (ı/201-236, ıı/1-140) (metin-MESTAP)
Atâullah Ağa'nin tezkire özelliği gösteren şiir mecmuasi (i/201-236, ii/1-140) (metin-MESTAP)
- Tez No: 880880
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN ÖBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Çalışmamız genel anlamda Atâullah Ağa'nın Şiir Mecmuasında, Irak Türkmen şairlerin şiirlerinin incelenmesiyle ilgilidir. Atâullah Ağa'nın hayatı ve edebî kişiliği de çalışmamızın konusudur. Yaptığımız bu çalışma;“Ön söz”,“Giriş”,“Muhtevâ Bilgileri”,“MESTAP'a göre Tasnif”,“Transkripsiyonlu Metin Çevirisi”,“Sonuç”ve“Kaynakça”kısımlarından oluşmaktadır. Atâullah Ağa'nın Şiir Mecmuasındaki şiirler Osmanlıcadan günümüz Türkçesine transkripsiyonlu aktarılmıştır. Metnin günümüz Türkçesine aktarımı yapıldıktan sonra çalışmanın başından sonuna kadar elde edilen bilgiler ışığında değerlendirme yapılarak bir sonuca varılmıştır. Kaynakça kısmında ise tez için yararlanılan eserlerin künyeleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study primarily focuses on the examination of the poetry of Iraqi Turkmen poets within Atâullah Ağa's Poetry Collection. The life and literary persona of Atâullah Ağa are also central to our investigation. The study comprises sections including“Preface”,“Introduction”“Content Information”,“Classification According to MESTAP”,“Transcribed Text Translation”,“Conclusion”and“References”The poems in Atâullah Ağa's Poetry Collection have been transcribed from Ottoman Turkish to contemporary Turkish. Following this transcription, an evaluation is conducted based on the information gathered throughout the study to reach a conclusion. The References section provides bibliographic details of the works utilized in the thesis