Atāullah Ağa'nın tezkire özelliği gösteren şiir mecmuası (V/213-419) (Metin-MESTAP)
Atāullah Ağa's poetry magazine showing tezkire characteristics (V/213-419) (Text-MESTAP)
- Tez No: 879253
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR ÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Irak Osmanlı İmparatorluğu'ndan uzak bir bölge olsa da orada ki Türklerin varlığı Osmanlı kültürü ile beslenmekteydi. Dolayısıyla bu kültür edebiyata da etki etmiş uzun yıllar boyunca kalemi güçlü divan edebiyatı yolunda giden şairlerin hafızalarda yer etmiş edebi eserleri ortaya çıkmıştır. Bu şairler arasında gösterilen Erbil'de dünyaya gözlerini açan Atāullah Hacı Reşit Ağa, bölgesinin şairlerinin eserlerini bir araya getirirken,kendi şiirlerine de eserinde yer vererek bir şiir mecmūası meydana getirmiştir. Tezimin konusunu seçip bu alanda çalışmam için hocalarım tarafından yönlendirilirken tezkire özelliği gösteren bu mecmua bana güçlü şairleri ve eserlerini tanıma imkanı vermiştir. Atāullah Ağa'nın derlediği ve kendinden kattığı şiirleri ihtiva eden bu eseri tanıtmayı amaç edindik. Eserimiz, küçük yaşlardan itibaren şiir yazmaya başlayan ve ana dilini babasından öğrenerek, Irak Türkmen sahası eserleri arasında güçlü şiirler yazarak çeşitli ödüller alan Nesrin Erbil'in şahsi kütüphanesinde bulunmuştur. Bu mecmuayı çalışarak klasik Türk edebiyatına büyük bir katkı sağlamayı amaç edindik. Mecmua sözlük anlamı ' dağınık şeyleri bir araya getirmek, toplamak ʼ demektir. Mecmualar genelde bir şairin farklı şiirlerini ve ya farklı şairlere ait şiirlerini, nesirlerini bir araya getirerek toplanan eserlerdir. Bizim çalıştığımız bu mecmua da farklı şairlerin yazdığı çeşitli şiirlerini bir araya getirmiş geniş hacimli bir eserdir. Bu çalışmada eserin V. Bölümünün 213-419 aralığındaki sayfalarını ihtiva etmektedir. Tezimizin isminde değinilen 'tezkire özelliği'.Atāullah Ağa'nın çeşitli şairlerin şiirlerini bir araya getirdiği eserinin mestapa uygulanması ve metinlerin çeviriyazısı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Even though Iraq was a region far from the Ottoman Empire, the presence of the Turks there was nourished by the Ottoman culture. Therefore, this culture also influenced literature and for many years, the poets who followed the path of divan literature with strong pens produced memorable literary works. Erbil is among these poets. Atāullah Hacı Reşit Ağa, who was born in 1966, created a poetry magazine by bringing together the works of the poets of his region and also including his own poems in his work. While I was being guided by my professors to choose the subject of my thesis and work in this field, this magazine, which has the feature of Tezkire, gave me the opportunity to get to know powerful poets and their works. We aimed to introduce this work, which includes poems compiled by Atāullah Ağa and added by himself. Our work is about poets who started writing poetry from an early age and It was found in the personal library of Nesrin Erbil, who learned her native language from her father and received various awards by writing powerful poems among the Iraqi Turkmen works. We aimed to make a great contribution to classical Turkish literature by studying this magazine. The dictionary meaning of Mecmua is 'to bring together scattered things, to collect'. Magazines are generally works collected by bringing together different poems of a poet or poems and prose of different poets. This magazine we are working on is a large volume that brings together various poems written by different poets. This study includes pages 213-419 of the V. Chapter of the work. The 'tazkire feature' mentioned in the name of our thesis. Atāullah Ağa's work, which brings together the poems of various poets, includes the mestapa application and the transcription of the texts.