Psikosoyal destek için deprem bölgesine giden psikolojik danışmanların travma ile başa çıkabilme algıları ile psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perceptions of coping with trauma and psychological resilience of psychological counselors who went to the earthquake region for psychosocial support
  1. Tez No: 880885
  2. Yazar: EMRAH ORAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremleri ardından psikososyal destek için deprem bölgesine giden psikolojik danışmanların travma ile başa çıkabilme algıları ile psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkiyi cinsiyet, eğitim düzeyi, krize müdahale ve mesleki kıdem gibi demografik özellikler açısından incelemektir. Araştırmanın modeli, ilişkisel tarama modeli olarak belirlenmiştir. Örneklemini, İstanbul dan deprem bölgesine giden 140 kadın 96 erkek olmak üzere toplam 236 psikolojik danışman oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Travma İle Başa Çıkabilme Algısı Ölçeği”ve“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 26 programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın grup verilerinin kıyaslanması için T testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA), değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda psikolojik danışmanların travma ile başa çıkabilme algıları ile psikolojik sağlamlıkları arasında pozitif yönde orta düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon ilişkisi bulunmaktadır. Bu bulguya göre, travma ile başa çıkabilme algısı arttıkça psikolojik sağlamlık düzeyinin arttığı görülmektedir. Gelecek odağı alt boyutu ile psikolojik sağlamlık arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir korelasyon ilişkisi bulunurken, travma odağı alt boyutu ile psikolojik sağlamlık arasında anlamlı bir korelasyon ilişkisine rastlanmamıştır. Analiz sonuçları veriler ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the perceptions of coping with trauma and psychological resilience of psychological counselors who went to the earthquake zone for psychosocial support after the February 6, 2023 Kahramanmaraş Earthquakes in terms of demographic characteristics such as gender, educational level, crisis intervention and professional seniority. The research model was determined as relational survey model. The sample consisted of a total of 236 psychological counselors, 140 women and 96 men, who went to the earthquake zone from Istanbul.“Personal Information Form”,“Perceived Ability of Coping with Trauma Scale”and“Brief Psychological Resilience Scale”were used as data collection tools. Data analysis was carried out with SPSS 26 program. T test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to compare the group data, and Pearson correlation test was used to examine the relationship between the variables. As a result of the analysis, there is a statistically significant positive correlation between counselors' perceptions of coping with trauma and their psychological resilience at a moderate level. According to this finding, as the perception of coping with trauma increases, the level of psychological resilience increases. While there was a statistically significant correlation between the future focus sub-dimension and psychological resilience, there was no significant correlation between the trauma focus sub-dimension and psychological resilience. The results of the analysis were discussed in the light of the data.