Spinal anestezi alan ortopedi hastalarının ameliyat öncesi ve sonrası depresyon anksiyete ve stres düzeyleri
Preoperative and postoperative depression anxiety and stress levels of orthopedic patients receiving spinal anesthesia
- Tez No: 880954
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA İLTUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma spinal anestezi ile ameliyat olan ortopedik cerrahi hastalarının ameliyat öncesi ve sonrası depresyon, anksiyete, stres düzeyleri ve bunları etkileyen faktörlerin belirlenebilmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini 12 Ocak 2024-15 Nisan 2024 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde spinal anestezi ile ameliyat olan 126 hasta oluşturdu. Veriler Hasta Bilgi Formu ve Depresyon Stres Anksiyete Ölçeği-21 ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme tekniğiyle toplandı. Verilerin analizinde Mann-Whitney U testi, Wilcoxon testi, Kruskal-Wallis H testi, Spearman korelasyon katsayısı ve Bonferroni düzeltmesi kullanıldı. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalamasının 45,92±16,83 olduğu, %57,1'inin erkek, %62,7'sinin evli, %30,1'inin lise mezunu olduğu, %65,1'inin daha önce hastanede yatış öyküsü ve %63,5'inin ameliyat öyküsü bulunduğu, %27'sinin eklem-protez cerrahisinden ameliyat olacağı, %51,6'sının ameliyata yönelik eğitim almadığı, %87,3'ünün ameliyat öncesi/sonrası refakatçisi olduğu, %49,2'sinin kronik hastalığı olduğu ve %38,9'unun sürekli ilaç kullandığı belirlendi. Depresyon Anksiyete Stres-21 Ölçeği'nin yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, meslek, kronik hastalık varlığı, sürekli ilaç kullanımı, şu anki ameliyatın türü, daha önce hastanede yatış öyküsü, daha önce ameliyat öyküsü ve refakatçi varlığı durumlarından etkilendiği saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a descriptive and correlational study in order to determine the pre and post-operative depression, anxiety and stress levels of orthopedic surgery patients who underwent surgery with spinal anesthesia and the factors affecting them. The sample of the study consisted of 126 patients who underwent surgery with spinal anesthesia at the Selçuk University Faculty of Medicine Hospital Orthopedics and Traumatology clinic between January 12, 2024 and April 15, 2024. Data were collected by face-to-face interview technique using the Patient Information Form and the Depression Stress Anxiety Scale-21 scale. Mann-Whitney U test, Wilcoxon test, Kruskal Wallis H test, Spearman correlation coefficient and Bonferroni correction were used to analyze the data. The average age of the individuals participating in the study was 45.92±16.83, 57.1% were male, 62.7% were married, 30.1% were high school graduates, 65.1% had a previous hospitalization history and 63.5% had a previous surgery history, 27% were undergoing joint-prosthesis surgery, 51.6% did not receive training for surgery, 87.3% had a pre/postoperative companion, 49.2% had a chronic disease and 38.9% were constantly taking medication. It was determined that the Depression Anxiety Stress-21 Scale was affected by age, gender, marital status, educational status, occupation, presence of chronic disease, continuous medication use, type of current surgery, previous hospitalization history, previous surgery history and presence of a companion.