Acil serviste Stemi ve Nstemi tanısı alan hastalarda oklüzyon (OMI) ve non-oklüzyon miyokart enfarktüsü (NOMI) paradigmalarının retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of occlusion (OMI) and non- occlusion myocardial infarction (NOMI) paradigms in patients diagnosed with Stemi and Nstemi in the emergency department
- Tez No: 880955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Acil serviste akut miyokart enfarktüsü tanısı alan, total veya totale yakın oklüde koroner arter lezyonuna sahip hastaların tanısı ve tedavisinde OMI/NOMI paradigmasını araştırdık. Gereç ve Yöntemler: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi'ne 01.12.2021 ve 31.10.2023 tarihleri arasında başvuran STEMI ve NSTEMI tanısı alan, koroner anjiyografi işlemi yapılan, verilerine eksiksiz ulaşılan hastalar çalışmaya dahil edildi. STEMI (+) ve STEMI(-) tanısı alan hastalarda retrospektif OMI tanısı daha önceki çalışmalara göre KAG'de doğrulanmış TIMI 0-2 akıma sahip koroner arterde akut suçlu bir lezyon, >%70'den fazla koroner oklüzyon ve aşırı artmış hscTn-I varlığında konuldu. NOMI tanısı OMI tanısını karşılamayan hastalar olarak sınıflandırıldı. Bulgular: Çalışmamıza 1052 hasta dahil edildi. STEMI/NSTEMI paradigması AKO'su mevcut hastaların %51,4'ünü (n=430) tespit edemedi bir başka deyişle OMI tanılı hastaların %51,4'ü STEMI kriterlerini karşılamadı.
Özet (Çeviri)
Objective: We investigated the OMI/NOMI paradigm in the diagnosis and treatment of patients with total or near-total occluded coronary artery lesions diagnosed with acute myocardial infarction in the emergency department. Materials and Methods: Patients who applied to Bolu Abant İzzet Baysal University Hospital Emergency Service, were diagnosed with STEMI and NSTEMI between 01.12.2021 and 31.10.2023, underwent coronary angiography, and had complete data were included in the study. Retrospective OMI diagnosis in patients diagnosed with STEMI (+) and STEMI (-) according to previous studies, an acute culprit lesion in the coronary artery with TIMI 0-2 flow confirmed on CAG, coronary occlusion >70% and excessively increased hscTn-I patients with a diagnosis of NOMI were classified as not meeting the diagnosis of OMI. Results:1052 patients were included in our study. The STEMI/NSTEMI paradigm could not detect ACO in 51.4% of the patients (n=430), in other words, 51.4% of the patients diagnosed with OMI did not meet the STEMI criteria. In our study, the STEMI(+)OMI group had the highest probability of being subjected to coronary angiography within 2 hours (63.6%).