Sanal gerçeklik gözlüğü ile verilen planlı davranış teorisi temelli eğitimin öğrencilerin el hijyeni davranışlarına etkisi
The effect of planned behavior theory-based education delivered with virtual reality glasses on students' hand hygiene behaviors
  1. Tez No: 880970
  2. Yazar: MÜMİN SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN ZİNCİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
PLANLI DAVRANIŞ TEORİSİ TEMELLİ HAZIRLANAN SANAL GERÇEKLİK VİDEO EĞİTİMİ ve KLASİK EĞİTİMİN ÖĞRENCİLERİN EL HİJYENİ DAVRANIŞLARINA ETKİSİ Mümin SAVAŞ Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı, Halk Sağlığı Hemşireliği Doktora Tezi, Temmuz 2024 Danışman: Prof. Dr. Handan ZİNCİR ÖZET Bu araştırma, ilkokul öğrencilerinin sanal gerçeklik gözlüğü ve ile verilen planlı davranış teorisi temelli eğitimin öğrencilerin el hijyeni davranışlarına etkisini belirlemek amacıyla yarı deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma, üç ilkokulda eğitim gören ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 195 öğrenci ile tamamlanmıştır. Bu öğrencilerden 65'i deney 1 grubu; 65'i deney 2 grubu ve 65'i kontrol grubu olarak ayrılmıştır. Araştırmanın verileri sosyo-demografik bilgi formu ve hijyen davranışları ölçeği kullanılarak yüz yüze görüşme ile toplanmıştır. Deney 1 grubuna sanal gerçeklik gözlüğü kullanılarak el hijyeni ile ilgili eğitim verilmiş, deney 2 grubuna planlı davranış temelli el hijyeni ile ilgili eğitim verilmiş, kontrol grubuna ise öğretmenler tarafından el hijyeninin önemi ile ilgili genel bilgilendirme yapılmıştır. Sanal gerçeklik gözlüğü ile el hijyeni eğitimi için Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan“Doğru Yöntemle El Yıkama Deneyi”videosu sanal gerçeklik gözlüğü ile izletilmiştir. Bir diğer grup olan deney 2 grubuna planlı davranış teorisi temelli hazırlanan el hijyeni eğitimi verilmiştir. Eğitim iki ders saatinde, 20 dakikada ve iki oturumda verilmiştir. İstatistiksel analizler SPSS programında yapılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının değerlerinin karşılaştırılmasında bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarınının kategorik değişkenlerinin karşılaştırılmasında Ki-kare testi (Pearson ki-kare) kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının değişkenlerinin zaman içinde etkileşimlerini değerlendirmek için varyans analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF VIRTUAL REALITY VIDEO TRAINING AND CLASSICAL EDUCATION BASED ON THE THEORY OF PLANNED BEHAVIOR ON THE HAND HYGIENE BEHAVIOR OF STUDENTS Mümin SAVAŞ Erciyes University Institute of Health Sciences Department of Nursing, Public Health Nursing Doctoral Thesis, July 2024 Advisor: Prof. Dr. Handan ZİNCİR ABSTRACT This research was conducted as a quasi-experimental study to determine the effect of planned behavioural-based education provided with virtual reality headset and classical education on the hand hygiene behaviours of primary school students. The research was completed with 195 students studying in three primary schools and volunteering to participate. 65 of these students are in the experiment 1 group; 65 were divided into the experiment 2 and 65 into the control group. The study data were collected by face-to-face interview using the socio-demographic information form and hygiene behavior scale. Researcher gave training on hand hygiene using virtual reality headset in the intervention group, training on planned behaviour-based hand hygiene in the classical education group, and generally informed the control group about the importance of hand hygiene. For hand hygiene education with virtual reality headset, the participants watched the“Hand Washing Experiment with the Correct Method”video prepared by the Ministry of Health with virtual reality headset. Researcher trained another group—the experiment 2 group—on hand hygiene based on the theory of planned behaviour. The researcher delivered the training in two sessions, each lasting 20 minutes, over two-course hours. Statistical analyses were carried out using the SPSS program. Independent samples t-test was applied to compare the values of the experimental and control groups. The chi-square test (Pearson chi-square) was applied to compare the categorical variables of the experimental and control groups. The analysis of variance was conducted to assess how the variables in the experimental and control groups interacted over time.