Lise dönemi öğrencilerinde çevrimiçi oyun bağımlılığı ile dürtüsellik ve şiddet eğilimi ilişkisi
The relationship between i̇mpulsivity and violent tendencies in high school students with online game addiction
  1. Tez No: 881025
  2. Yazar: AYBÜKE YILDIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki temel amaç, lise dönemine giden öğrencilerin çevrimiçi oyun bağımlılık durumu ile dürtüsellik ve şiddet eğilimleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Yöntem: Bu çalışmanın örneklemi 199 katılımcıyla olması üzere; 93 kız ve 106 erkek katılımcıların bulunmakta olduğu 9,10,11ve 12.sınıfa giden lise öğrencilerinden oluşmaktadır. Bu çalışmadaki öğrenciler Ankara ilindeki özel sınav kolejindeki öğrencilerden oluşmaktadır. Çalışmada Çevrimiçi Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Barrat Dürtüsellik Ölçeği-11, Şiddet Eğilimi Ölçeği ve Sosyodemografik Form'dan faydalanılmıştır. Araştırmada bulunan veriler için analiz çalışması SPSS programı kullanarak yapılmıştır. Sonuç: Yapılan analizler sonucunda çevrimiçi oyun bağımlılığı ile dürtüsellik ve şiddet eğilimi ilişkisinde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Dürtüsellik ile şiddet eğilimi arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur.Tüm bulgular değerlendirilerek, araştırmanın farklı popülasyonlarda da yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The primary objective of this study is to investigate the correlation among online gaming addiction, impulsivity, and propensity for violence. Method: The study cohort consists of 199 high school students, ranging from 9th to 12th grades, comprising 93 females and 106 males. These participants were selected from“Ozel Sinav Koleji”in Ankara, Turkey. The study employed the online gaming addiction scale, Barrat impulsivity scale-11, tendency to violence scale, and sociodemographic form. The collected data underwent analysis via SPSS software. Results: The data analysis revealed a significant correlation between online gaming addiction, impulsivity, and propensity for violence. Additionally, a significant correlation was observed between impulsivity and propensity for violence. Consequently, it is recommended to consider all the findings from this study and apply them to different populations.