Avrupa Birliği hukuku ve Türk hukuku perspektifinden sporcu hakları
Athlete rights from the perspective of European Union law and Turkish law
- Tez No: 881043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sporcu hakları, sporun endüstrileşmesine bağlı olarak oluşan uyuşmazlıklarla beraber ortaya çıkan bir husustur. Geçmişten günümüze kadar yaşanan birçok somut olaylar nazara alındığında, sporcuların haklarının genellikle ihlal edildiğine rastlanmış, buna karşın bu gibi durumlarda kulüpler tarafından herhangi bir koruma tedbirlerinin ele alındığı çoğunlukla görülmemiştir. Avrupa Birliği hukukunda sporcu haklarına ilişkin temel hukuki düzenlemeler bulunmaktadır. Gerek Kurucu Antlaşmalar bağlamında gerekse de yargısal içtihatlar bağlamında sporcu hakları güvence altına alındığı görülmektedir. Özellikle, Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın vermiş olduğu kararlar, sporcu hakları bakımından son derece önem arz etmektedir. Türk hukuku açısından sporun geliştirilmesine ilişkin 1982 Anayasası'nda gençliğin korunması ve sporun geliştirilmesiyle ilgili hükümler olmakla beraber, doğrudan“sporcu hakları”başlığı altında yasal düzenleme bulunmamaktadır. Buna karşın, gerek sporun geliştirilmesi gerekse de gençliğin korunmasına yönelik düzenlemeler, sporcu hakları bakımından önemlilik arz etmektedir. Gerek Avrupa Birliği hukukunda gerekse de Türk hukukunda sporcu haklarına yönelik yasal düzenlemelerin, sporcu haklarının gelişimine katkıda bulunmayı amaç olarak öngördüğü ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Athlete rights are an issue that arises with disputes arising from the industrialization of sports. Considering many concrete events from past to present, it has been observed that the rights of athletes are generally violated, however, it has not been observed that any protection measures are taken by the clubs in such cases. There are basic legal regulations regarding athletes' rights in European Union law. It can be seen that athletes' rights are guaranteed both in the context of the Founding Treaties and in the context of judicial precedents. In particular, the decisions made by the Court of Justice of the European Union are extremely important in terms of athletes' rights. In terms of Turkish law, although there are provisions regarding the protection of youth and the development of sports in the 1982 Constitution regarding the development of sports, there is no legal regulation directly under the title of“athletes' rights”. On the other hand, regulations for both the development of sports and the protection of youth are important in terms of athletes' rights. It can be stated that the legal regulations regarding athletes' rights in both European Union law and Turkish law aim to contribute to the development of athletes' rights.