Text classification and prediction of purchase product categories on shopping receipts
Alışveriş fişlerinde metin sınıflandırması ve satın alınan ürün kategorilerinin tahmini
  1. Tez No: 881077
  2. Yazar: GÖRKEM YARKIN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECATİ ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Son dönemde mobil cihazlar ve kampanya yönetimi platformlarındaki gelişmeler, pazarlama alanında kişiselleştirme konseptlerine büyük ilgi uyandırmıştır. Kişiselleştirilmiş deneyimler, perakendeciler arasındaki rekabeti artırmıştır. Bu rekabet ortamında, doğru müşterilere doğru kişiselleştirilmiş teklifleri sunmak, rekabetin bir adım önünde olmak açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada, bir metin sınıflandırma modeli ve bu modelin çıktısını girdi olarak kullanan bir satın alma davranışı tahminleme modeli önerilmektedir. İlk model kullanılarak alışveriş fişlerinde satın alınan ürünlerin kategorisi tahmin edilirken, ikinci model kişi bazında son alışveriş tarihi, alışveriş sıklığı ve alışveriş tutarı gibi bilgileri girdi alarak ürün kategorilerinin satın alınma olasılığını tahmin etmek için kullanılmaktadır. Ayrıca, müşteriler, k ortalama kümeleme algoritmasıyla alışveriş bilgileri kullanılarak sınıflara ayrıştırılmış, sınıflar ve ürün kategorileri arasındaki olası ilişki araştırılmıştır. Karar ağaçları, rassal ormanlar ve gradyan artırma ağaçları gibi ağaç temelli algoritmaların performansı analiz edilmiş ve modellerin performansı kampanya yönetim platformundan elde edilen veri seti üzerinden değerlendirilmiştir. Bu deneylerin sonucunda, rassal ormanlar modelinin seçilen metrikler açısından diğer modellerden daha iyi bir performans sergilediği görülmüştür. Buna ek olarak, satın alınan kategorilerin çoğunda, sınıflar ile kategorilerin satın alınma olasılıkları arasında orta dereceli bir korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Recent advancements in mobile devices and campaign management platforms have sparked considerable interest in the realm of personalization concepts in marketing. The emergence of personalized experiences has intensified the competition among retailers within their disruptive milieu. In this competitive environment, presenting accurate personalized offers to the right customers is crucial for maintaining a competitive edge. This study proposes a text classification model and a subsequent purchase behavior prediction model that utilizes the output of the first model as input. The first model predicts the category of purchased products on shopping receipts, while the second model employs individual-level information such as recency, frequency, and spending amount to predict the likelihood of purchasing product categories. Additionally, customers are clustered using the k-means algorithm based on shopping information to investigate potential relationships between clusters and product categories. The performance of tree-based algorithms including decision tree, random forest, gradient boosting trees, is analyzed, and model performances are evaluated using a dataset gathered from a campaign management platform. The results of these experiments indicate that the random forest model outperforms other models with respect to selected performance metrics. Furthermore, in most of the purchased categories, medium effect size correlation is found between purchasing probability of categories and clusters.