Turkish makam music generation using transformers
Dönüştürücüler kullanarak Türk makam müziği üretimi
- Tez No: 881078
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK GÖKBERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Üretken modellerin ve yoğun olarak doğal dil işlemede kullanılan dönüştürücüler gibi yapıların diğer alanlara olduğu gibi müzik üretiminde kullanılmasıyla bu alanda da önemli bir ilerleme yaşanmıştır. Ancak müzik üretimi çalışmaları genellikle tonal müzikte ve Batı müziğinin altında yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada Orta Doğu ve Balkanlar'ın tek sesli bir müzik türü olan Makam Müziği'nde ezgi üretimi için dönüştürücüler kullanılmıştır. Gerçek icraların ses dosyaları işlenerek elde edilen veriler üzerinde bir dönüştürücü modeli eğitilmiş ve belirli makamlarda doğaçlama ile ilgili bir müzik formu olan“taksim”üreten bir sistem amaçlanmıştır. Çalışma sembolik melodi üretimine odaklanmış olup, melodik sekans olarak taksim formunun dinamiklerine uygun sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışma, derin öğrenme tekniklerinin Batı müziği dışındaki tarzların üretilmesindeki potansiyelini ve teoriden bağımsız müzik üretimini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
With advancement of generative models and structures like transformers mostly used in natural language processing, development in music generation has been accelerated. However music generation studies are focused on tonal, Western music. In this study, we use transformers for melody generation to Makam Music, a traditional genre of monophonic music from the Middle East and Balkans. The proposed method involves training a transformer model on preprocessed and melody-extracted data from real performances, and finetuning the model for generation of“taksim”, a musical form related to improvisation in specific makams. We conclude with generated plausible melodies in chosen makam which resembles taksim form with some dynamics. This work highlights the potential of deep learning techniques for the generation of non-Western musical styles.