Emeklilikte rekreasyonel akış deneyimi ve bilinçli farkındalık: Emeklilik dönemindeki bireyler üzerine bir çalışma
Recreational flow and mindfulness in retirement: A study on individuals in the retirement period
  1. Tez No: 881141
  2. Yazar: CAFER BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA SEVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Konya ilinde yaşayan 401 emekli bireyler ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, Rekreasyonel Akış Deneyimi Ölçeği (RADÖ) ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BFÖ) kullanılarak toplanmıştır. Faktör analizi, güvenilirlik testi, T-testleri, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. KMO değeri 0,912 olarak bulunmuş ve ölçeklerin faktör analizine uygun olduğu belirlenmiştir. Bartlett's Testi sonucu (Approx. Chi-Square = 3632,847; df = 36; p < 0,001) anlamlı bulunmuş, bu da verilerin faktör analizi için uygun olduğunu göstermiştir. Korelasyon analizi, rekreasyonel akış deneyimi ile bilinçli farkındalık arasında negatif yönlü, çok zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki olduğunu (r = - 0,153, p < 0,05) ortaya koymuştur. Regresyon analizi ise rekreasyonel akış deneyiminin bilinçli farkındalık üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu (β = -0,108, p < 0,05) göstermiştir. Tek Yönlü ANOVA sonuçlarına göre, emeklilikteki yaş grupları ile rekreasyonel akış ve bilinçli farkındalık arasında anlamlı farklılıklar bulunamamıştır (p < 0,05).
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of recreational flow experiences on the mindfulness levels of individuals in the retirement period. The research was conducted with 401 retired individuals living in Konya. Data were collected using the Recreational Flow Experience Scale (RADÖ) and the Mindfulness Scale (BFÖ). Factor analysis, reliability testing, T-tests, ANOVA, correlation, and regression analyses were performed. The KMO value was found to be 0.912, indicating that the scales were suitable for factor analysis. The result of Bartlett's Test (Approx. Chi-Square = 3632.847; df = 36; p < 0.001) was significant, indicating that the data were appropriate for factor analysis. Correlation analysis revealed a negative, very weak but significant relationship between recreational flow experience and mindfulness (r = -0.153, p < 0.05). Regression analysis showed that recreational flow experience had a significant effect on mindfulness (β = - 0.108, p < 0.05).