Beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin algıladıkları ebeveyn kabul red düzeyi ile homofobi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the perceived level of parental acceptance-rejection and homophobia in emerging adulthood
- Tez No: 881143
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE EPLİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin algıladıkları ebeveyn kabul red düzeyi ile homofobi arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 öğretim yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan 500 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların algıladıkları red düzeylerini belirlemek amacıyla Yetişkin Ebeveyn Kabul-Red Kısa Form Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada homofobi düzeyini belirlemek amacıyla Homofobi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde demografik değişkenler için T testi ve ANOVA testleri uygulanmıştır. Anlamlı farkın neden olduğu grup için Post-Hoc testlerinden Tukey HSD kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişki için Pearson Korelasyon testi analizi yapılmıştır. Homofobi üzerindeki etkileri incelemek amacıyla regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, ebeveyn kabul reddi ve homofobi arasında anlamlı kısmi ilişkiler bulunmuştur. Elde edilen bulgular literatür bağlamında tartışılmış; alanda çalışanlara ve ileride yapılacak olan araştırmacılara yön verebilecek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the level of parental acceptance and rejection perceived by individuals in emerging adulthood and homophobia. The study group consisted of 500 students studying at Ondokuz Mayıs University in the academic year 2022-2023. In the study, the The Adult Parental Acceptance-Rejection Questionnaire Short Form Scale was used to determine the level of rejection perceived by participants. The Homophobia Scale was used to determine the level of homophobia. In the analysis of the data, T test and ANOVA tests were applied for demographic variables. Tukey HSD, one of the Post-Hoc tests, was used for the group that caused a significant difference. Pearson Correlation test was analyzed for the relationship between the scales. Regression analysis was performed to examine the effects on homophobia. According to the findings of the study, significant partial relationships were found between parental acceptance rejection and homophobia. The findings were discussed in the context of the literature, and suggestions were made that could guide those working in the field and future researchers.