Tüketicilerin moda etkileyicilerine yönelik tutumunun satın alma davranışına etkileri: Konya ili örneği
The effects of consumers' attitudes towards fashion influencers on purchase behavior: example of Konya province
  1. Tez No: 881146
  2. Yazar: GAMZE SAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU ERDEM AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son on yıllık süreçte sosyal medyaya olan ilginin artışı ve teknolojik gelişmelerdeki hızlı ilerleme ile insanlar arasındaki etkileşim büyük bir hızla artmıştır. Bu gelişmelerin beraberinde ortaya çıkan etkileyici (influencer) pazarlama markalar adına oldukça önemli bir kavram haline gelmiştir. Satın alma davranışı açısından olumlu sonuçlara ulaşmak isteyen marka sahipleri moda etkileyicileri ile pazarlama alanında stratejilere başvurmaktadır. Araştırma kapsamında moda etkileyicilerine karşı tutumun satın alma davranışı üzerine etkileri araştırılmış kuşaklara, cinsiyete, medeni duruma ve çocuk sahip olup olmama durumlarına göre karşılaştırılmıştır. Bu araştırma Konya merkez ilçelerinde ikamet eden X kuşağı 1965-1980, Y kuşağı ise 1981-1994 yılları arasında doğan bireyleri kapsamaktadır. Anket sadece reşit bireylere uygulanmak istediğinden Z kuşağı bireylerden sadece 1995-2006 yılları arasında dünyaya gelenler ankete dahil edilmiştir. Araştırmanın amacı tüketicilerin moda etkileyicilerine yönelik tutumunun satın alma davranışına etkilerini araştırmaktır. Tanımlayıcı araştırma yöntemi kullanılan nicel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemi 400 kişiden oluşmaktadır. Veriler Google Formlar üzerinden hazırlanan ve 2 bölümden oluşan anket ile elde edilmiştir. Anket içerisinde demografik, çoktan seçmeli ve doğrusal ölçekli sorular yer almaktadır. Analizler için SPSS 25.0 programı kullanılarak Kaiser-Meyer-Olkin, Kolmogorov-smirnov, t-testi, tek yönlü varyans analizi, bonferroni testleri, pearson korelasyon katsayısı ve ki kare testleri yapılmıştır. Analizlerin sonucunda, belirlenen hipotezler ayrı ayrı ele alınmıştır. Doğum yıllarına ve cinsiyete göre belirlenen hipotezlerden her biri için anlamlı bir farklılık görülmüştür ve sonuçlar araştırmayı desteklemektedir. Medeni duruma göre moda etkileyicilerini takip ederim davranışı anlamlı bir farklılık göstermektedir ve hipotez desteklenmektedir. Çocuk sahibi olup olmama durumları için hazırlanan hipotezlerden 6'sında anlamlı bir farklılık tespit edilmiş ve desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last decade, with the increase in interest in social media and the rapid progress in technological developments, the interaction between people has increased expeditiously. Influencer marketing, which emerged as a result of these developments, has become a very important concept for brands. Brand owners who want to achieve positive results in terms of purchasing behavior resort to marketing strategies with fashion influencers. Within the scope of the research, the effects of attitudes towards fashion influencers on purchasing behavior were investigated and compared according to generations, gender, marital status and whether or not they have children. This research covers individuals from Generation X born between 1965-1980 and Generation Y born between 1981-1994, residing in the central districts of Konya. Since the survey was intended to be applied only to adults, only individuals from Generation Z born between 1995-2006 were included in the survey. The aim of the study is to investigate the effects of consumers' attitudes towards fashion influencers on purchasing behavior. It is a quantitative study using descriptive research method. The sample of the study consists of 400 people. Data were obtained with a 2-part survey prepared via Google Forms. The survey includes demographic, multiple choice and linear scale questions. For the analyses, Kaiser-Meyer-Olkin, Kolmogorov-smirnov, t-test, one-way analysis of variance, Bonferroni tests, Pearson correlation coefficient and chi-square tests were performed using SPSS 25.0 program. As a result of the analysis, the determined hypotheses were considered separately. A significant difference was observed for each of the hypotheses determined according to birth years and gender, and the results support the research. According to marital status, the behavior of following fashion influencers shows a significant difference and the hypothesis is supported. A significant difference was detected and supported in 6 of the hypotheses prepared for whether or not to have children.