Sistemik olarak verilen oksitosinin ratlarda oluşturulan mandibula kırıklarının iyileşmesine ve yeni kemik oluşumuna etkisinin incelenmesi
Effect of systemic oxytocin administration on the healing of mandibular fractures
- Tez No: 881195
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKAN ALTAY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Kemik kırıkları dünya çapında önemli bir sağlık sorunudur ve kemik kırıklarının iyileşmesini artıracak ve hızlandıracak ajanlara yönelik çalışmalar son yıllarda önem kazanmıştır. Başlıca doğum ve laktasyonda görev alan bir hormon olan oksitosinin kemik metabolizmasında anabolik etkilerinin olduğu saptanmıştır. Bu deneysel çalışmada OT'nin ratlarda mandibula kırığı üzerinde üç farklı iyileşme aşamasındaki etkileri değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 42 adet erkek wistar albino rat üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmada kontrol ve deney gruplarının farklı kemik iyileşme aşamalarını değerlendirmek amacıyla 10., 20. ve 30. günlerde sakrifikasyon uygulaması planlandı. Bu nedenle çalışmada üç deney ve üç kontrol grubu oluşturuldu. Tüm deney gruplarına günlük 10 μIU/kg sistemik OT, kontrol gruplarına aynı hacimde salin uygulandı. Kırık iyileşmesindeki farklılıklar radyografik, histolojik ve histomorfometrik olarak değerlendirildi. Bulgular: OT gruplarında kontrol gruplarına göre gri değerleri, kemik iyileşme skorları, yeni kemik alanının kırık alanına oranı daha fazla olarak bulundu. OT-1 ve C-1 grupları arasındaki bu farklılık istatiksel olarak farklılık göstermezken OT-2 ve C-2, OT-3 ve C-3 grupları arasındaki farklılık istatiksel olarak anlamlıydı. Sonuç: OT osteoblast farklılaşmasını ve fonksiyonunu artırarak kemik oluşumunun artmasına neden olur. Bu çalışmada OT uygulanan gruplarda kırık hattındaki gri değer alanları, kemik skorları, yeni kemik alanının kırık alanına oranı daha fazlaydı. OT mandibular kemik kırıklarının iyileşmesini artırdı.
Özet (Çeviri)
Objective: Bone fractures represent a significant health issue globally, and research focusing on agents that enhance and expedite the healing of fractures has gained importance in recent years. It has been determined that oxytocin, a hormone primarily involved in childbirth and lactation, has anabolic effects on bone metabolism. This experimental study aimed to evaluate the effects of oxytocin on mandibular fractures in rats at three different stages of healing. Materials and Methods: This study was conducted on 42 male Wistar albino rats. Sacrification was planned on days 10, 20, and 30 to evaluate different stages of bone healing in both control and experimental groups. Thus, three experimental and three control groups were formed in the study. All experimental groups received daily systemic oxytocin at a dose of 10 μIU/kg, while the control groups received an equal volume of saline. Differences in fracture healing were evaluated radiographically, histologically, and histomorphometrically. Results: In the oxytocin groups, higher gray values, bone healing scores, and the ratio of new bone area to fracture area were found compared to the control groups. While the difference between OT-1 and C-1 groups was not statistically significant, differences between OT-2 and C-2, OT-3 and C-3 groups were statistically significant. Conclusion: Oxytocin enhances osteoblast differentiation and function, leading to increased bone formation. In this study, areas of gray values along the fracture line, bone scores, and the ratio of new bone area to fracture area were higher in groups treated with oxytocin. Oxytocin enhanced the healing of mandibular bone fractures.