Kamu harcamalarında etkinlik için bir araç olarak harcama gözden geçirme ve bütçe dengesi üzerindeki etkisi
Spending review as a tool for efficiency in public expenditures and its effect on budget balance
  1. Tez No: 881291
  2. Yazar: NİHAL SELCEN HANÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL BAHÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Refah devleti anlayışı ve devletin bir aktör olarak ekonomi içerisinde değişen ve büyüyen rolü, yönetişim kavramı ve bileşenlerinin kamu mali yönetim sistemine getirmiş olduğu etkinlik yaklaşımı, özellikle 2008 küresel krizi sonrası dönemde hükûmetlerin krizden çıkma yönünde Keynesyen bir bakış açısı ile harcama artışına neden olan çabaları, kriz dönemlerine karşı ekonomik yapıyı güçlü ve esnek kılmaya yardımcı olmak üzere mali alanın genişletilmesi ihtiyacı; kamu mali yönetiminde yeni ve etkin politika araçları geliştirip uygulamayı zorunlu kılmıştır. Kamu kaynak kullanımının etkin kılınması ve kamu harcamalarının rasyonel bir zeminde yürütülebilmesi adına uygulama bulan pek çok politika aracından biri de; bazı ülkelerde geçmişi eski tarihlere dayanmakla birlikte özellikle 2008 sonrası dönemin getirdiği mali konsolidasyon ihtiyacı nedeniyle çok daha fazla sayıda ülkede mali disiplini sağlamaya yönelik bir politika aracı olarak kabul gören ve literatürde Spending Review olarak karşılık bulan Harcama Gözden Geçirme yaklaşımıdır. Tez ile aynı zamanda bir yönetim aracı olarak da kabul edilebilecek nitelikte olan Harcama Gözden Geçirme; kavramsal, teorik ve ülke uygulamaları çerçevesinde ele alınarak bu sistemin kamu harcamalarının etkinliğinin sağlanması noktasında gerçekten bir anlam ifade edip etmediği sorusunun cevabına ulaşılmak istenilmiştir. Çalışmanın analiz kısmı, harcama gözden geçirme sistematiğinin bütçe dengesi diğer bir ifadeyle mali denge üzerinde bir iyileşme sağlayıp sağlamadığının ortaya konulması amacıyla, 25 OECD ülkesinde 2009-2022 dönemi verileri esas alınarak yürütülmüştür. Harcama gözden geçirme sonrasında mali dengede görülen iyileşme kamu kaynağının etkin kullanıldığı sonuç ve varsayımı ile eşleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The understanding of the welfare state and the changing and growing role of the state as an actor in the economy, the efficiency approach that the concept of governance and its components have brought to public financial management system, the efforts of governments to get out of the crisis with a Keynesian perspective, causing an increase in spending, especially after the 2008 global crisis, the need to expand fiscal space to help make the economic structure strong and flexible against crisis periods, have made it necessary to develop and implement new and effective policy instruments in public financial management. One of the many policy tools that have found application in order to make the use of public resources effective and to carry out public expenditures on a rational basis is the approach of spending review which has been accepted as a policy tool to ensure fiscal discipline in many more countries, especially after the 2008 crisis, although its history dates back to earlier times in some countries and which is also referred to as Spending Review in the relevant literature. With this thesis, the Spending Review structure, which can also be considered as a management tool, is discussed within the framework of conceptual, theoretical and country practices, and it is targeted to reach the answer to the question of whether this system really makes sense in terms of ensuring the effectiveness of public expenditures. The study was conducted in 25 OECD countries, based on data for the 2009-2022 period, in order to reveal whether the spending review provides improvement on the budget balance, in other words, the fiscal balance. The improvement in budget balance after the spending review was matched with the conclusion and assumption that public resources were used effectively.