Türkiye Cumhuriyeti'nin inşa sürecinde yolsuzlukla mücadele (1923-1928)
Fighting corruption during the construction process of the Republic of Türkiye (1923-1928)
- Tez No: 881318
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin inşa sürecinde meydana gelen yolsuzluk olaylarını ele alan bu çalışma, 1924-1928 yılları arasında yaşanan ve kamuoyunda yankı uyandıran büyük yolsuzluk davaları ile bu davaların siyasete etkilerini incelenmiştir. Cumhuriyet'in ilk yıllarında Türkiye'de de yolsuzluk vakaları görülmüş ve bu bağlamda yolsuzluk, rüşvet ve usulsüzlük suçlamalarıyla bazı bakanlar yargılanmıştır. Dâhiliye Vekili Ahmet Ferit Bey firariler meselesinde yargılanmaktan son anda kurtulurken, Bahriye Vekili Topçu İhsan Bey ve Ticaret Vekili Ali Cenani Bey, Yavuz Davası ve Zahire Yolsuzluğu davalarında Divan-ı Ali'ye sevk edilmiş ve ceza almışlardır. Bu çalışma, adı geçen isimler hakkındaki yolsuzluk iddialarını arşiv belgeleri, dönemin gazeteleri ve çeşitli birincil ve ikincil kaynaklar üzerinden detaylı bir şekilde incelemiştir. Ayrıca, yolsuzluk olaylarına kamuoyunun, hükümetin ve tek parti idaresinin bakış açısı değerlendirilmiş ve bu olayların bazı siyasi kuvvet çatışmaları sonucunda ortaya çıkıp çıkmadığı da araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the corruption cases that occurred during the early years of the Republic of Turkey. It looks at the major corruption trials between 1923 and 1928 and their impact on politics. In these early years, Turkey also saw corruption, bribery, and misconduct among officials. Minister of Internal Affairs Ahmet Ferit Bey narrowly avoided trial in the fugitives issue, while Minister of Navy Topçu İhsan Bey and Minister of Commerce Ali Cenani Bey were tried and sentenced by the High Court (Divan-ı Ali) in the Yavuz Case and the Grain Corruption Case. This study analyzes the corruption allegations against these officials using archival documents, newspapers of the time, and various primary and secondary sources. It also looks at how the public, the government, and the single-party administration viewed these corruption incidents and explores whether they were the result of political power struggles.