Galerida cristata'nın (Tepeli Toygar) ekolojik önemi
Ecological importance of Galerida cristata (Crested Lark)
- Tez No: 881319
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ TABUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Tepeli Toygar Isparta'da yerli olan kuş türüdür. Türün biyolojik özelliklerini tespit etmek için klasik ornitolojik gözlem teknikleri kullanılmıştır. Sahada veri toplamak amaçlı dört gözlem istasyonu seçilmiş ve özelliklerinin birbirinden farklı habitat özelliklerine sahip olmasına dikkat edilmiştir. Isparta merkez odaklı gerçekleştirilen çalışmada türün davranışsal açıdan uyumlu, beslenme yönüyle örifag, tarımsal alanlara zararı olmayan aksine yazın bazı böcek türleriyle beslendiğinden çiftçi dostu, beslenme zincirinin önemli bir halkası ve ornitofauna açısından önemli olduğu görülmüştür. Türün korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması açısından türün biyolojik özelliklerinin ele alandığı bu çalışma sonucunda tarımsal alanlardaki kimyasal madde kullanımının, habitat bölünmesi, parçalanması ve yok edilmesinin türün yaşam alanlarını ortadan kaldırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Crested Lark is a native bird species in Isparta. Classical ornithological observation techniques were used to determine the biological characteristics of the species. Four observation stations were selected for data collection in the field and attention was paid to their characteristics having different habitat characteristics. In the study conducted in Isparta center, it was seen that the species is behaviorally compatible, eurephagic in terms of nutrition, does not harm agricultural areas, on the contrary, it feeds on some insect species in the summer, is farmer-friendly, an important link in the food chain and important in terms of ornithofauna. As a result of this study, which examined the biological characteristics of the species in terms of protecting the species and transferring it to future generations, it was seen that the use of chemical substances in agricultural areas, habitat division, fragmentation and destruction eliminate the species' living spaces.