İstanbul örneğinde fail-mağdur uzlaştırıcılarının deneyimlerine ilişkin nitel bir araştırma
A qualitative research on the experiences of victim-offender mediators in the case of Istanbul
  1. Tez No: 881326
  2. Yazar: EMİNE ELİF GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kriminoloji ve Ceza Adaleti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Fail mağdur uzlaştırması onarıcı adalet anlayışının en yaygın uygulama modelidir. Türk ceza adalet sisteminde 2005-2016 yılları arasında uzlaşma, 2016 yılından itibaren de uzlaştırma ismi ile uygulanmaktadır. Bu çalışmada uzlaştırmanın pratikte nasıl uygulandığı İstanbul örneğinde uzlaştırmacıların perspektifinden incelenmiştir. Çalışmanın katılımcıları İstanbul'da görev yapan 14 uzlaştırmacıdan oluşmaktadır. Çalışmada yarı yapılandırılmış mülakatlardan oluşan nitel yöntem kullanılmıştır. Araştırmada uzlaştırmanın Türk ceza adaletinde onarıcı adalet uygulamasından ziyade yargıdaki iş yükünün azaltılması amacına hizmet eden bir uygulama olarak değerlendirildiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca uzlaştırmanın bileşenleri ayrıntılı olarak ortaya konulmuş, uzlaştırmacıların uygulamada yaşadıkları sorunlara dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Victim offender mediation is the most common practice of restorative justice. Since 2005, it has been applied under the name of reconciliation in the Turkish criminal justice system. In this study, how reconciliation is applied in practice is examined from the perspective of mediators in the example of Istanbul. The participants of the study consist of 14 mediators working in Istanbul. Qualitative method consisting of semi-structured interviews was used in the study. In the research, it was concluded that reconciliation is evaluated as a practice that serves the purpose of reducing the workload in the judiciary rather than restorative justice practice in Turkish criminal justice. In addition, the components of reconciliation were presented in detail, and the problems experienced by mediators in practice were pointed out.