Romatoid artrit tanisi almiş ve monoterapi başlanmiş ancak tedaviye yanit alinamamiş olan hastalarda kombine tedavilerin etkililik ve yan etki açisindan değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the effectiveness and adverse effects of combination therapies in patients diagnosed with rheumatoid arthritis who have initiated monotherapy but failed to respond to treatment
- Tez No: 881413
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ PEHLİVAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışmamızın amacı Romatoid Artrit tanısı almış ve konveksiyonel monoterapi başlanmış ancak tedaviye yanıt alınamamış olan hastalarda kombine konveksiyonel tedavilerin etkinliğinin ve yan etkilerinin retrospektif değerlendirilmesidir. Çalışmada 2019-2023 yılları arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi Romatoloji Bilim Dalı polikliniğinde RA tanısı ile takip edilen 18 yaşından büyük 61 kombine konveksiyonel tedaviye geçilen hastanın demografik ve klinik özellikleri, laboratuvar tetkikleri, kombine tedavi dozları, doz süreleri ve tedavi yan etkileri retrospektif olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to retrospectively evaluate the effectiveness and side effects of combined conventional therapies in patients diagnosed with RA who have received conventional monotherapy but have not responded to treatment In the study, demographic and clinical characteristics, laboratory tests, combined therapy doses, duration of doses, and treatment side effects of 61 patients over 18 years of age who switched to combined conventional treatment for RA at the Rheumatology Department outpatient clinic of Bursa Uludağ University Faculty of Medicine Hospital between 2019-2023 were retrospectively reviewed.