Vergi harcamalarının Ar-Ge sektörü üzerindeki etkileri
Effects of tax expenditures on the R&D sector
  1. Tez No: 881414
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN CANSIZLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye-Vergi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de vergi harcamalarının Ar-Ge sektörü üzerindeki ekonomik etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Analiz, 5746, 4691, 5520 ve 193 sayılı kanunlarda belirtilen vergisel teşviklerin Ar-Ge yatırımlarına olan etkilerini detaylı bir şekilde ele almaktadır. Çalışmada, Türkiye'de uygulanan vergi harcamalarının GSYH içindeki büyüklüğü ortaya konulmuş ve bu çerçevede, belirtilen kanunların sağladığı teşviklerin ekonomik boyutu ile Ar-Ge sektörünün bu teşviklere olan etkisi analiz edilmiştir. Sektör bazında Ar-Ge yatırımlarına dair detaylı veri analizi, çalışmanın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu analiz, Ar-Ge harcamalarının sektörel dağılımını, sektörel büyüklükleri ve kanunlar tarafından öngörülen teşviklerin sektörlere olan etkilerini içermektedir. Çalışma aynı zamanda, vergi harcamalarının Ar-Ge sektöründeki genel ekonomik etkilerini de değerlendirmektedir. Bu bağlamda, Ar-Ge yatırımlarının artışı, istihdam yaratma potansiyeli, teknolojik gelişmelerdeki artış gibi unsurlar ele alınmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, Türkiye'nin Ar-Ge sektörünü desteklemek amacıyla uyguladığı vergi harcamalarının ekonomik etkilerini açıklığa kavuşturarak, politika yapıcılar ve iş dünyası için değerli bir kaynak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the economic effects of tax expenditures on the R&D sector in Turkey. The analysis examines in detail the effects of the tax incentives specified in Laws No. 5746, 4691, 5520 and 193 on R&D investments. In the study, the size of the tax expenditures applied in Turkey within the GDP was revealed and within this framework, the economic dimension of the incentives provided by the mentioned laws and the impact of the R&D sector on these incentives were analyzed. Detailed data analysis on R&D investments on a sector basis constitutes an important part of the study. This analysis includes the sectoral distribution of R&D expenditures, sectoral sizes and the effects of the incentives provided by the law on the sectors. The study also evaluates the overall economic impacts of tax expenditures on the R&D sector. In this context, factors such as the increase in R&D investments, the potential for employment creation, and the increase in technological developments are discussed. In conclusion, this study provides a valuable resource for policy makers and the business world by clarifying the economic effects of tax expenditures implemented by Turkey to support the R&D sector.