Artroplasti cerrahisi sonrası akıllı telefonla takibin hastaların fiziksel işlevselliği üzerine etkisi: Sistematik derleme ve meta-analiz
Effect of smartphone monitoring on patients; physical functioning after arthroplasty surgery: Systematic review and meta-analysis
- Tez No: 881437
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Araştırma, artroplasti cerrahisi sonrası akıllı telefonla takibin hastaların fiziksel işlevselliği üzerine etkisini incelemek amacıyla bir meta-analiz çalışması olarak planlandı. Scopus, ScienceDirect, PubMed, GoogleScholar veri tabanlarından son 24 yıldaki (2000-2024) bilimsel makaleler tarandı. Taramada“hemşire”,“artroplasti”,“akıllı telefon”,“ortopedi”,“fiziksel işlevsellik”,“uygulama”kelimeleri Türkçe ve İngilizce olarak tarandı. Yapılan araştırmada toplamda 2.786 çalışma tespit edildi. Dahil edilme kriterleri olarak; araştırmanın artroplasti cerrahisi ile ilgili olması, çalışmaların randomize kontrollü çalışmalar olması, tam metin erişimi olan çalışmalar, son 24 yıla ait çalışmalar, bilimsel makaleler, Türkçe ve İngilizce dilinde yayınlanan çalışmalar belirlendi. 2.786 çalışmadan yayın dili Türkçe ve İngilizce dışında bir dil olan 965 çalışma, farklı veri tabanlarından elde edilen 215 eş kopya elendi. Geriye kalan 1.606 çalışma araştırmaya ait anahtar kelimeler dikkate alınarak kodlandı ve artroplasti cerrahisi olmayan 721 çalışma ve hemşire ayrımı olmayan 547 çalışma araştırmaya dahil edilmedi. Kalan 338 çalışmadan randomize kontrollü çalışmaların yer almadığı 151 çalışma ve fiziksel işlevselliği ölçmeyen 101 çalışma, akıllı telefonla takibi içermeyen 63 çalışma araştırma dışı bırakıldı. Geriye kalan 23 çalışma içinden tam metin erişimi olmayan 14 makale çalışmaya dahil edilmedi. Araştırma kriterlerimize uyan 5 makale ile çalışma gerçekleştirildi. Yapılan meta-analiz çalışmasının güvenilir ve geçerli olduğunu ortaya koymak ve yayın yanlılığını belirlemek amacıyla Huni Grafiği ve Egger Testi kullanıldı. Artroplasti cerrahisi sonrası akıllı telefonla takibin hastaların fiziksel işlevselliği üzerine etkisini inceleyen 5 çalışmaya ait etki büyüklükleri Huni Grafiği ve Orman Grafiğine göre değerlendirildi. Araştırmanın sonucunda artroplasti cerrahisinde akıllı telefonla takibi yapılan hastaların geleneksel rehabilitasyon yöntemleri ile takibi yapılan hastalara göre fiziksel işlevselliğinin istatistiksel açıdan anlamlı olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The research was planned as a meta-analysis study to examine the effect of smartphone monitoring after arthroplasty surgery on the physical functionality of patients. Scientific articles from the last 24 years (2000-2024) were scanned from Scopus, ScienceDirect, PubMed, GoogleScholar databases. In the scan, the words“nurse”,“arthroplasty”,“smartphone”,“orthopedics”,“physical functionality”,“application”were scanned in Turkish and English. A total of 2,786 studies were identified in the research. As inclusion criteria; The research was determined to be related to arthroplasty surgery, the studies to be randomized controlled studies, studies with full text access, studies from the last 24 years, scientific articles, studies published in Turkish and English. Among 2,786 studies, 965 studies whose publication languages were other than Turkish and English and 215 duplicates obtained from different databases were eliminated. The remaining 1,606 studies were coded by taking into account the keywords of the study, and 721 studies without arthroplasty surgery and 547 studies without distinction between nurses were excluded from the study. Of the remaining 338 studies, 151 studies that did not include randomized controlled trials, 101 studies that did not measure physical functionality, and 63 studies that did not include smartphone monitoring were excluded from the study. Among the remaining 23 studies, 14 articles that did not have full text access were not included in the study. The study was conducted with 5 articles that met our research criteria. Funnel Plot and Egger Test were used to demonstrate that the meta-analysis study was reliable and valid and to determine publication bias. Effect sizes of 5 studies examining the effect of smartphone follow-up on patients' physical functionality after arthroplasty surgery were evaluated according to Funnel Plot and Forest Plot. As a result of the research, it was determined that the physical functionality of patients monitored with a smartphone during arthroplasty surgery was statistically significant compared to patients monitored with traditional rehabilitation methods.