Boğaziçi yalılarının yeniden işlevlendirilmesinde mekan ve kimlik ilişkisinin analizine bir örnek: Kuruçeşme Les Ottomans Oteli
An example of analysing the relationship between space and identity in the re-functionalisation of Bosphours mansions: Kuruçeşme Les Ottomans Hotel
- Tez No: 881438
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK FİTOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tarihi ve kültürel değere sahip olan yapılar, inşa edildikleri dönemin mimari, kültürel, sanatsal, teknik özellikleri başta olmak üzere pek çok kimliksel özelliğin mirasını temsil etmektedirler. Tarihi ve kültürel değere sahip olan yapıların geçmiş ile gelecek arasında kurdukları köprünün sürdürülebilirliğini sağlamak büyük önem arz etmektedir. Tarihi ve kültürel değeri olan yapıların, zamanla ekonomik, toplumsal, kültürel ve teknolojik faktörlerdeki değişimler sebebiyle asıl işlevlerini yerine getirmeleri mümkün olmayabilmektedir. Bu durumda, tarihi ve kültürel değere sahip olan yapıların, korunması, sürdürülebilirliklerinin sağlanması, topluma yeniden kazandırılması ve yaşatılması için yapıya yeni fonksiyonlar yüklenerek yeniden işlevlendirilmesi gerekli olabilmektedir. Tarihi ve kültürel değeri olan yapıların yeni fonksiyonlar yüklenerek yeniden işlevlendirilmesi ile, bir yandan tarihi ve kültürel mirasın korunarak gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlanırken diğer yandan ise yeni yapılar üretilerek toplumsal ihtiyaçların karşılanmasına ve toplumsal fayda yaratılmasına katkı sağlanabilmektedir. Tezde, temel olarak tarihi ve kültürel değeri olan yapıların yeniden işlevlendirilmesi süreci, Boğaziçi yalılarının yeniden işlevlendirilmesinde mekân ve kimlik ilişkisinin analizine bir örnek olarak, Muhsinzade Yalısının, Kuruçeşme Les Ottomans Oteli olarak yeniden işlevlendirilme sürecini ve sonuçları üzerinden analiz edilmiştir. Tezin analiz ve değerlendirme sürecinde, bir yandan yeniden işlevlendirme süreci ile ilgili teorik ve uygulamalı çalışmalar için literatür taraması yapılmış, diğer yandan ise, Muhsinzade Yalısının, Kuruçeşme Les Ottomans Oteli olarak yeniden işlevlendirilme süreci ile ilgili tüm dokümanlar, projeler, ilgili bilgi ve belgeler otel yönetiminden ve resmi kurumlardan temin edilmiştir. Elde edilen bilgi ve dokümanlar analiz edilerek, Muhsinzade Yalısının, Kuruçeşme Les Ottomans Oteli olarak yeniden işlevlendirilme öncesi ve sonrası durumu karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Tarihi ve kültürel değeri olan yapıların koruma, onarım ve yeniden işlevlendirme sürecinde, tarihi dokularının doğru çözümlenmesi, mimari, sanatsal ve estetik özelliklerine zarar vermeden koruma, bakım, onarım ve yeniden işlevlendirilmesi büyük önem arz etmektedir. Yapının özgün bileşenleri ayırt edilebilecek şekilde müdahale yapılmalıdır. Yapılan müdahalelerin her zaman geri dönülebilir olmasına ve yapının özgün dokusuna zarar vermemesine azami özen gösterilmedir. Bu tez çalışmasında, gelecekte, yeniden işlevlendirme sürecinin daha başarılı olabilmesi amacıyla sonraki bilimsel çalışmalar ve yeniden işlevlendirme uygulamaları için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Buildings of historical and cultural value represent the heritage of many identities, especially the architectural, cultural, artistic and technical characteristics of the period in which they were built. It is of great importance to ensure the sustainability of the bridge between the past and the future of buildings of historical and cultural value. Buildings with historical and cultural value may not be able to fulfill their original functions due to changes in economic, social, cultural and technological factors over time. In this case, it may be necessary to re-functionalize the buildings with historical and cultural value by imposing new functions on the building in order to protect them, ensure their sustainability, re-integrate them into society and keep them alive. By re-functionalizing buildings with historical and cultural value, it is possible to contribute to the preservation and transfer of historical and cultural heritage to future generations, while on the other hand, it is possible to contribute to meeting social needs and creating social benefits by producing new buildings. In this thesis, the process of re-functionalization of buildings with historical and cultural value is analyzed through the process and results of the re-functioning of Muhsinzade Mansion as Kuruçeşme Les Ottomans Hotel as an example of the analysis of the relationship between space and identity in the re-functioning of Bosphorus mansions. During the analysis and evaluation process of the thesis, on the one hand, a literature review was conducted for theoretical and applied studies on the re-functioning process, and on the other hand, all documents, projects and related information and documents related to the re-functioning process of Muhsinzade Mansion as Kuruçeşme Les Ottomans Hotel were obtained from the hotel management and official institutions. The information and documents obtained were analyzed and a comparative evaluation of the situation of Muhsinzade Mansion before and after its re-functioning as Kuruçeşme Les Ottomans Hotel was made. In the process of conservation, restoration and re-functioning of buildings with historical and cultural value, it is of great importance to make accurate analysis of their historical textures, to carry out conservation, maintenance, repair and re-functioning without damaging their architectural, artistic and aesthetic features. Interventions should be made in such a way that the original components of the building can be distinguished. Utmost care should be taken to ensure that the interventions are always reversible and do not damage the original texture of the building. In the future, in order for the re-functioning process to be more successful, suggestions for further scientific studies and re-functioning practices are presented.