Altyapıyla eşliklendirilmiş piyano etütlerinin öğrenci performansı ve tutumuna etkileri
The effects of backing track accompained piano studies on student performance and attitudes
  1. Tez No: 881448
  2. Yazar: EBRU SELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ DURAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Piyano eğitiminde, teknik davranışların kazanılması için çeşitli etüt çalışmaları uygulanmaktadır. Araştırmanın amacı, bu etüt çalışmalarının teknolojik araçlarla desteklenmesinin piyano öğrenimine olan etkisini araştırmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında öğrenim gören 30 müzik bölümü öğrencisine altyapı ile çalışılan etütlerin tutum ve performansa olan etkisini görebilmek için ön test son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Her iki grup gönüllük esasına göre belirlenmiştir. Bu iki gruba, Tufan ve Güdek (2008) tarafından geliştirilen 30 maddelik tutum ölçeği, ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Öğrencilerin performanslarına olan etkisini ölçmek içinse, yöntemin öncesi ve sonrasında uygulama sınavlarından aldıkları notlar, performans değerlendirme verisi olarak kabul edilmiştir. Deneysel süreçte dört hafta boyunca uzmanlarca belirlenen ve seviyelere ayrılan Czerny etütlerin altyapı eşliklendirmesi için Cubase adlı müzik yazılım programı kullanılmış ve deney grubu ile bu çalışmalar sürdürülmüştür. Kontrol grubunu oluşturan öğrencilerle ise geleneksel yöntem kullanılarak etütler çalıştırılmıştır. Verilerin, Mann Whitney U ve Wilcoxon işaretli sıralar testi analizlerine göre; deney ve kontrol grupları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar, altyapı ile eşliklendirilmiş piyano etütlerinin öğrencilerin tutum puanlarının hoşnutluk alt boyutunda ve performans puanlarında anlamlı bir farklılık olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In piano teaching, various etudes are applied to acquire technical skills. The purpose of the research is to investigate the effect of supporting these etudes with technological tools on piano learning. For this purpose, an experimental design with a pretest, posttest control group was used to see the effect of the etudes studied with the backing track on the attitude and performance of 30 music department students studying at Avni Akyol Fine Arts High School in the 2023-2024 academic year. Both groups were determined on a voluntary basis. The 30-item attitude scale developed by Tufan and Güdek (2008) was applied to these two groups as pretest and posttest. In order to measure the effect of the students on their performance, the grades they received from the practice exams before and after the method were accepted as performance evaluation data. During the experimental process, a music software program called Cubase was used for the backing track accompaniment of Czerny etudes determined by experts and divided into levels for four weeks, and these studies were continued with the experimental group. Studies were conducted with the students in the control group using the traditional method. According to Mann Whitney U and Wilcoxon signed-rank test analysis of the data; It was determined that there was a significant difference between the experimental and control groups in favor of the experimental group. The results show that there is a significant difference in the satisfaction sub-dimension and performance scores of the students' attitude scores of piano etudes accompanied by backing track.