Cybersecurity communication policies: Effective methods for communicating cyber threats to the public
Siber güvenlik iletişim politikaları: Siber tehditlerin kamuya aktarılması için etkili yöntemler
  1. Tez No: 881492
  2. Yazar: UBEYD TALHA SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH CEMİL ÖZBUĞDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Political Science, International Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik ve Strateji Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Siber güvenlik iletişim politikaları, bir devlet veya bir şirketin siber güvenlik konuları hakkında etkili bir şekilde iletişim kurmasına olanak sağlar. Bu araştırma, siber güvenlik iletişim alanını keşfetmeyi ve halkın siber tehditler hakkında nasıl bilgilendirileceği sorusunu yanıtlamayı amaçlamaktadır. Siber güvenlik iletişim politikaları üzerine mevcut araştırma ve veri kısıtlılığı göz önüne alındığında, özellikle siber tehditlere karşı farkındalığı arttırma bağlamında, bu araştırma temel bir anlayış oluşturmayı hedeflemektedir. Önceki siber saldırı olayları, kullandığı ikincil veriler ile keşifsel araştırma yöntemlerinden yararlanarak, etkili siber güvenlik iletişim politikalarının önemini vurgulamak için örnek olaylar olarak hizmet etmektedir. Bu yaklaşım aracılığı ile bu araştırma, akademik söylemlere katkıda bulunmayı ve paydaşlara siber güvenlik hazırlığı ve dayanıklılığını artırmak için pratik öngörüler sağlamayı amaçlamaktadır. Kampanyalar ve bilgilendirme materyalleri aracılığıyla hem iç hem de dış paydaşlara farkındalık yaratmak, başarılı bir iletişim politikası için esastır; basitlik ve anlaşılırlık etkili iletişimin temel taşıdır. Siber saldırı durumlarında medya ilişkileri, halka doğrudan ve etkili bir şekilde bilgi sağlama fırsatı sunar. Güvenilir bir sözcü tarafından siber güvenlik tedbirleri, tehditler ve alınan önlemler hakkında açıklamalar yapmak önemlidir. Günümüzde insanların zamanlarının çoğunu geçirdiği sosyal medya ve diğer çevrimiçi platformlar, siber tehditlere karşı etkili iletişim kurmanın yollarından biridir. Durumun yönetimsel boyutu da göz önüne alındığında, hükümetler ve büyük kuruluşlar siber tehditleri halka anında bildirebilmelidirler; bunu acil durum bildirim sistemlerini kullanarak yapabilirler. Sonuç olarak bu araştırma, siber güvenlik iletişim politikalarının derinlemesine anlaşılmasının, siber tehditlerle başa çıkmada rolünü ele almayı amaçlamaktadır. Varolan bilgiyi sentezleyerek ve gerçek dünya olaylarını keşifsel bir araştırma yaklaşımı altında analiz ederek, siber güvenlik hazırlığını artırmak ve güvenlik farkındalığı kültürünü teşvik etmek için uygulanabilir içgörüler sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Cybersecurity communication policies allow a state or a company to effectively communicate about cybersecurity issues. This research aims to explore the field of cybersecurity communication and answer how to inform the public about cyber threats. Given the limited body of research and data available on cybersecurity communication policies, particularly within the context of raising awareness of cyber threats, this research seeks to establish a baseline understanding. Using exploratory research approaches by utilizing secondary data, previous incidents of cyber attacks serve as illustrative examples to highlight the importance of effective cybersecurity communication policies. Through this approach, this research seeks to contribute to academic discourse and provide practical insights for stakeholders in enhancing cybersecurity readiness and resilience. Raising awareness through campaigns and informational materials aimed at both internal and external stakeholders is essential for a successful communication policy, with simplicity and understandability being the cornerstone of effective communication. Media relations in cases of cyber attacks provide the opportunity to provide information to the public directly and effectively. It is important to make statements about cybersecurity measures, threats, and measures taken by a reliable spokesperson. Social media and other online platforms, where people spend most of their time today, are one of the ways to communicate effectively against cyber threats. Considering the managerial aspect of the situation, governments and large organizations need to be able to immediately announce cyber threats to the public also by using emergency notification systems. In conclusion, this research aims to advance understanding of cybersecurity communication policies and their role in addressing cyber threats. By synthesizing existing knowledge and analysing real-world incidents under an exploratory research approach, it seeks to provide actionable insights for enhancing cybersecurity readiness and fostering a culture of security awareness.