Measuring the predictability of target set-up in customized lingual orthodontic treatment
Kişiye özel lingual braket sistemlerinde planlama öngörülebilirliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 881535
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, tamamen kişiye özel üretilmiş lingual ortodontik sistemle tedavi edilen hastalarda planlanan diş hareketlerinin doğruluğunu değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tip, tork, rotasyon, meziodistal translasyon, bukkolingual translasyon ve vertikal translasyonu değerlendirmek için üç boyutlu dijital modeller çakıştırılmıştır. Set-up ve tedavi sonucu arasındaki fark, GeoMagic Control X programında ölçülmüştür. Çalışmanın bulgularını değerlendirirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 yazılımı kullanılmıştır. Her iki çenede toplamda 624 diş ölçülmüştür. Bukkolingual translasyon ölçümleri üst çenede daha büyük bulunmuştur (p: 0.046). Rotasyon, tip, tork, bukkolingual translasyon ve meziodistal translasyon farkı değerlendirildiğinde, arka grup dişler ön grup dişlerden istatistiksel olarak anlamlı bir farkla daha büyük bulunmuştur. Üst ve alt çenede, tüm dişler set-up'a göre daha negatif torklu konumlanmıştır, sadece 16 numaralı diş tork ölçümlerinde daha labialde konumlanmıştır. Vertikal fark ölçümleri sadece 33 numaralı dişte istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p:0.034). Üst santral kesici dişler daha labialde konumlanmış, yan kesici dişler daha lingualde, kanin dişleri, premolarlar ve molarlar daha labialde konumlanmış bulunmuştur. Alt çenede, her diş grubu için tam ters sonuçlar elde edilmiştir. Bukkolingual uyumsuzluk ölçümleri için, 41 ve 42 numaralı dişler istatistiksel olarak anlamlı bir farkla daha bukkalde konumlanmıştır (p:0.004, p:0.002). Ancak 43 numaralı diş, p:0.023 ile daha lingualde bulunmuştur. Üst santral kesici dişler daha bukkalde konumlanmış, diğer tüm dişler daha lingualde ölçülmüştür. Sonuç olarak, tüm ölçümlerde fark oldukça düşük bulunmuştur. Tamamen kişiye özel üretilmiş lingual ortodontik sistemlerin, ortodontistler için oldukça başarılı bir seçenek olduğu kanısına ulaşılmıştır ve tüm diş hareketlerinde öngörülebilir tahminler sunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the accuracy of planned tooth movements in patients who were treated with completely customized lingual orthodontic system. In our study to assess the tip, torque, rotation, mesiodistal translation, buccolingual translation and vertical translation, three dimensional digital models were superimpositioned. The discrepancy between set-up and treatment result was measured in GeoMagic Control X program. In evaluating the findings of the study, IBM SPSS Statistics 22 software was employed for statistical analyzes. Total of 624 teeth were measured in both jaws. Buccolingual translational measurements were greater at the upper jaw (p: 0.046). For the rotation, tip, torque, buccolingual translation and mesiodistal translation discrepancy, posterior teeth were greater than anterior teeth with a statistically significant difference. For the upper and lower jaw, all teeth were positioned more retrusive except tooth number 16 in torque measurements. Vertical discrepancy measurements were statistically significant in tooth number 33 (p:0.034). Upper central incisors were positioned more extruded according to the set-up, lateral incisors were intruded,canines, premolars and molars were extruded. For the lower jaw, opposite results were obtained for every tooth group. For the buccolingual discrepancy measurements, teeth number 41 and 42 were positioned more buccally with a statistically significant difference (p:0.004, p:0.002). But tooth number 43 was positioned more lingually with p:0.023. Upper central incisors were positioned more buccally, all other teeth were positioned more lingually. In conclusion, the discrepancy difference was considerably low with all the measurements. Completely customized lingual orthodontic system is definitely a great choice for orthodontists and give accountable predictions in all tooth movements.