Investigation of genetic predisposition in childhood tumors by next-generation sequencing-based technologies
Çocukluk çağı tümörlerinde genetik yatkınlığın yeni nesil dizilemeye dayalı teknolojilerle araştırılması
- Tez No: 881536
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN HATIRNAZ NG, DOÇ. DR. NİHAT BUĞRA AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genom Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kalıtsal kanserler, tüm kanser kanserlerinin %5-10'unu oluşturur. Çocukluk çağı kanserlerindeyse bu oran %10-15'e çıkmaktadır. Bu tezde, çocuk olgularda kalıtsal kanser riskinin daha yüksek olması nedeniyle, Jongman kriterlerine göre ailesinde pozitif kanser öyküsü olan çocukluk çağı kanser olgularında kansere yatkınlık varyantlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak, Wilms tümörü (n=2), B hücreli akut lenfoblastik lösemi (n=2), T hücreli akut lenfoblastik lösemi (n=1), lenfoma (n=1), glionöronal tümör (n=1), medulloblastoma (n=1), glioblastoma (n=1) ve pilositik astrositom (n=1) tanısı almış toplam 10 çocukluk çağı kanser vakası, yeni nesil dizileme teknolojileriyle değerlendirilmiştir. Her indeks vaka için klinik ekzom dizilimi yapılmış, veri işleme ve filtreleme prosedürlerinden sonra on hastada 23 aday varyant tanımlanmıştır. Bu varyantlar Sanger dizilimi yoluyla değerlendirilmiş ve hem etkilenen hem de etkilenmeyen aile üyelerinin segregasyon analizleri yapılmıştır. Sonuçlara dayanarak klinik açıdan anlamlı 23 aday varyanttan 13'ü klinik ile ilişkilendirilmiş olup bu varyantlardan sekizi muhtemel patojenik veya patojenik olarak sınıflandırılırken, yedisi American College of Medical Genetics kriterlerine göre önemi bilinmeyen varyant olarak sınıflandırılmıştır. Bu tez sayesinde doktorlarda kanser yatkınlığı konusunda farkındalık yaratılması, ailelerin çoğunda literatürde tanımlanmamış varyantların ortaya çıkarılması, ailelere genetik danışmanlık sağlanması, klinik ekzom dizilemenin kanser tanısında, özellikle tüm ekzom/tüm genom seçeneklerinin mümkün olmadığı bölgelerde kullanılabilirliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hereditary cancers are accounted for 5-10% of the overall cancer cancers. The ratio of the hereditary cancers increases to 10-15% in pediatric cancer cases. Due to the higher hereditary cancer risk in childhood cancer cases, in this thesis, it was aimed to identify cancer predisposition variants in pediatric cancer cases with positive family history of cancer based on Jongman's criteria. Here we examined ten different families with pediatric index cases: Wilms' tumor (n=2), B-cell acute lymphoblastic leukemia (n=2), T-cell acute lymphoblastic leukemia (n=1), lymphoma (n=1), glioneuronal tumor (n=1), medulloblastoma (n=1), glioblastoma (n=1), and pilocytic astrocytoma (n=1) with next-generation sequencing technologies. Clinical exome sequencing was performed for each index case, and after the data processing and filtering procedures, clinically relevant 23 candidate variants in ten patients were identified. These variants were validated via Sanger sequencing. Furthermore, Sanger sequencing was also performed for both affected and unaffected family members for segregation analysis. Based on the results, we detected 15 out of 23 candidate variants that are clinically relevant. Eight of these variants were classified as likely pathogenic or pathogenic, whereas seven of them were variant of unknown significance based on American College of Medical Genetics guidelines. The outcomes of this thesis include cancer predisposition awareness in physicians, uncovering the novel variants in most of the families, providing genetic counselling to the families, highlighting the importance and power of the clinical exome sequencing.