Bioengineering of organ-on-a-chip platforms
Biyomühendislik yaklaşımları ile çip üstü organ platformları geliştirilmesi
- Tez No: 881548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genom Bilimleri ve Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çip üstü laboratuvar sistemleri, biyoteknoloji, malzeme bilimi ve sağlık gibi farklı alanlarda biyolojik ve kimyasal süreçleri ve laboratuvar analizlerini gerçekleştirebilen, mikro ortamın kontrolünü sağlayan minyatürleştirilmiş entegre mikroakışkan sistemlerdir. Bu tez üç farklı bölümden oluşmaktadır ve her bölümde özel tasarlanmış mikroakışkan platformlar ve mekanosensitif hücreler yer almaktadır. Mekanosensitif hücre tiplerinin mikroakışkan platformda kültürlenmesiyle doğal mikro ortamın daha iyi özetlenmesi amaçlanmıştır. İlk olarak mekanik uyarının makrofajlar üzerindeki polarizasyon düzeyleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Sonuçlar, kullanılan koşullar altında mekanotransdüksiyonun, TNF-α sitokin üretimi seviyesi üzerinde biyokimyasal uyaranlarla sinerjistik bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. İkinci olarak kemik mikro ortamını çip üzerinde taklit edebilecek bir model tasarlanmıştır. Bu model sistem, sağlıklı ve hastalıklı durumlar için bir araç olarak kullanılabilir. Mikroakışkanlar, fizyolojik olarak daha uygun platformların geliştirilmesi için uygun ve esnek araçlardan biri olduğundan, tezin son kısmı, statik ve dinamik olarak kültürlenen serebral beyin organoidlerinin gelişimsel özelliklerinin araştırılması ve karşılaştırılması ile ilgilidir.
Özet (Çeviri)
Lab-on-a-chip systems are miniaturized integrated microfluidic systems that can perform biological and chemical processes and laboratory analyzes in different fields in biotechnology, material science and healthcare, and enable the control of the microenvironment. This thesis consists of three different chapters, and each chapter includes custom designed microfluidic platforms and mechanosensitive cells. By culturing mechanosensitive cell types in the microfluidic platform, it is aimed to better recapitulate the natural microenvironment. First, the effects of mechanical stimulation on polarization levels on macrophages were investigated. The results showed that under the conditions that were used, mechanotransduction had a synergistic effect with biochemical stimuli on the level of TNF-α cytokine production. Secondly, a model that can mimic the bone microenvironment on a chip was designed. This new tool can be used as a model system for healthy and disease states. Since microfluidics is one of the convenient and flexible tools for the development of more physiologically relevant platforms, the last part of the thesis is about the investigation and comparison of the developmental properties of statically and dynamically cultured cerebral brain organoids.