Kaynak hızının waam yöntemiyle üretilmiş östenitik paslanmaz çeliklerin mekanik ve mikroyapısal özelliklerine etkisi
Effect of welding speed on the mechanical and micro structural properties of austenitic stainless steel produced by waam method
  1. Tez No: 881549
  2. Yazar: MUSTAFA FURKAN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN FINDIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, AISI 304 kalite paslanmaz çelik levha ve AWS A 5.9 ER308L kaynak teli kullanılarak, MIG kaynak uygulamasında WAAM yöntemi ile üretilen parçalarda kaynak hızının mekanik ve mikro yapısal özelliklere etkisi araştırıldı. 100x200x2 mm ebatlarındaki AISI 304 metal plaka altlık üzerine 0,3 m/dk, 0,5 m/dk ve 0,7 m/dk kaynak hızlarında tek pasodan oluşan 12 katman üst üste biriktirilerek numuneler üretildi. Akım değeri 150A, voltaj 20,4V; kaynak teli çapı 1.2 mm, koruyucu gaz ise Argon + CO2 (%10) gazıdır. Farklı kaynak hızlarında üretilen numuneler metalografik işlemlere tabi tutularak, elde edilen mikro yapı incelenmiş ve kaynak hızlarının yapı üzerindeki etkileri araştırıldı. Numunelerin mikro yapı görüntüleri, optik mikroskop ve SEM mikroskobunda çekildi. Mikro yapı görüntülerinde, geçiş bölgeleriyle beraber oluşan γ-östenit ve δ-ferrit olmak üzere iki farklı faz morfolojisine sahip yapılar tartışıldı. Üretilen numunelerin mekanik özelliklerini incelemek amacıyla çekme ve sertlik testleri uygulandı. Numunelerin çekme testlerinde 542,2 ile 555,8 MPa, sertlik testlerinde 158 ile 161 HRB arasında değerler gözlemlendi. Numunelerin kaynak hızlarındaki farklılığa rağmen sertlik değerlerinde büyük bir değişim görülmediği vurgulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of welding speed on mechanical and microstructural properties of parts produced by WAAM method in MIG welding application using AISI 304 stainless steel plate and AWS A 5.9 ER308L welding rod was investigated. AISI 304 metal plate with dimensions of 100x200x2 mm was applied on the substrate at 0.3 m/min, 12 overlapping layers of single passes at welding speeds of 0.5 m/min and 0.7 m/min samples were produced by deposition.Current value 150A, voltage 20.4V. source The wire diameter is 1.2 mm and the shielding gas is Argon + CO2 (%10).Effects of welding speeds on the structure were investigated by metallographic processes and the microstructure.Microstructure images of the specimens were obtained by optical microscope and SEM microscope. In the microstructure images, the transition zones formed with structures with two different phase morphologies, γ-austenite and δ-ferrite discussed. In order to examine the mechanical properties of the produced specimens tensile and hardness tests were applied. Tensile tests of the specimens were between 542,2 and 555.8 MPa, hardness tests values also observed as between 158 and 161 HRB. Welding of specimens It is emphasized that there is no significant change in hardness values despite the difference in speeds.