Metastatik kolorektal kanser nedenli aflibercept tedavisi alan hastaların retrospektif incelenmesi
Retrospective investigation of patients who received aflibercept treatment for metastatic colorectal cancer
- Tez No: 881583
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kolorektal kanser, tarama programlarının artmasına rağmen hala dünya üzerinde en sık görülen kanserlerden birisidir ve kanser mortalitesinde üst sıralarda yer almaktadır. Değiştirilemez risk faktörlerinin yanı sıra değiştirilebilir risk faktörleri de içermekte ve yaşam tarzından da etkilenmektedir. Tanı ve tedavideki tüm gelişmelere rağmen henüz tanımlanmamış ve kesinleştirilememiş risk faktörleri ve gelişim mekanizmaları bulunmaktadır. Çalışmamızda 01/2014 – 12/2020 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde kolorektal kanser tanısı almış, tanı anında veya takiplerinde metastaz gelişen, Aflibercept tedavisi uygulanan 52 hasta alındı, 2 hasta takiplerinin düzensiz olması nedeni ile çalışmadan çıkartıldı. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların yaş, tanı yaşı, metastatik hastalık tarihi, komorbid hastalıkları, varsa operasyon ve metastazektomi öyküleri, Aflibercept öncesi ve sonrası tedavileri, tedavi protokollerinin hangi süre ile kaç kür uygulandığı, tedavi yan etki profili, genel sağkalım ve genetik mutasyon durumları değerlendirildi. Hastaların son poliklinik kontrol tarihleri ve exitus tarihleri üzerinden genel sağkalım süreleri hesaplandı. Hastaların %72'si erkek ve tanı yaşı aralığı 22-76 arasındaydı. Çalışmaya dahil edilen hastaların %74'ü tanı anında metastatik ve %70'i sol kolon yerleşimliydi. KRAS hastaların %56'sında mutant saptandı. Aflibercept ikinci seçimde hastaların %54'ünde uygulanarak en çok tercih edilen protokol saptandı. İkinci veya sonraki seçimlerde tedavi uygulamasının genel sağkalım üzerinde anlamlı bir farkı izlenmedi. Tedavi sonrası gelişen yan etkiler literatür ile benzer sıklıkta saptandı ve tedavi ilişkili anlamlı bir proteinüri izlendi. Aflibercept sonrası sağkalım literatürdeki placebo alan grupla karşılaştırıldığında benzerdi. Çalışmamızda metastatik kolorektal kanserli hastalarda Aflibercept tedavisi alan hastaları retrospektif inceledik. Literatür ile benzer yan etki profili ve benzer sağkalım süreleri saptanmasına rağmen karşılaştırma olanaklarımız kısıtlı oldu.
Özet (Çeviri)
Despite the increase in colorectal cancer screening programs, it is still one of the most common cancers in the world and ranks among the top causes of cancer deaths. It includes modifiable risk factors as well as unchangeable risk factors and is also affected by lifestyle. Despite all the advances in diagnosis and treatment, risk factors and development mechanisms still need to be identified and determined. In our study, 52 patients who were diagnosed with colorectal cancer at Bursa Uludağ University Health Application and Research Center between 01/2014 and 12/2020, who developed metastasis at the time of diagnosis or during follow-up, and who were treated with Aflibercept, were included. 2 patients were excluded from the study due to irregular follow-up. Age, age at diagnosis, date of metastatic disease, comorbid diseases, operation, and metastasectomy history, if any, Aflibercept treatments before and after, how many cycles of treatment protocols were applied, treatment side effect profile, overall survival and genetic mutation status of all patients included in the study were evaluated. Survival times were calculated based on the patients' last outpatient clinic check-ups and exit dates. 72% of the patients were male; the age range at diagnosis was between 22-76, and the patients in the study were metastatic at the time of diagnosis, and 70% were located in the left colon. KRAS mutant was detected in 56% of patients. Aflibercept treatment is the most preferred protocol was determined by being applied in 54% of the patients in the second choice. No significant difference was observed in treatment application on overall survival in the second or subsequent selections. Post-treatment side effects were detected at a frequency similar to the literature, and significant treatment-related proteinuria was observed. Survival after Aflibercept was similar compared to the placebo group in the literature. In our study, we examined the survival effects and side effect profile of Aflibercept treatment, in patients diagnosed with colorectal cancer who were metastatic at the time of diagnosis or developed metastasis during follow-up. Although a similar side effect profile and survival were found in the literature, our comparison opportunities were limited.