Dynamic pricing for free floating car sharing systems
Serbest dolaşan araç paylaşım sistemleri için dinamik fiyatlandırma
- Tez No: 881584
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET REFİK GÜLLÜ, PROF. DR. MUSTAFA NECATİ ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Son yıllarda, küreselleşme ve ağ oluşturmanın bir sonucu olarak paylaşım platformlarının önemi artmıştır. Küreselleşme paylaşım ekonomisinin yayılmasına ve dünyanın her köşesinden insanların iş birliğine dayalı tüketim modellerini benimsemesine yol açmıştır. Paylaşım ekonomisinde gelişmekte olan pazarlardan biri de araç paylaşımıdır. Araç paylaşım platformları literatürde istasyon tabanlı ve serbest dolaşımlı olarak incelenmiştir. Serbest Dolaşan Araç Paylaşımı (SDAP) modeli araç paylaşım modelleri arasında en esnek olanıdır çünkü müşteriler araçlarını hizmet alanının herhangi bir yerine park edebilmektedir. SDAP müşterilerine esneklik ve kolaylık sunmaktadır. Ancak bu esneklik, araçların istasyonlar arasında dengesiz dağılımı, park zorlukları ve filo yönetimi gibi bazı sorunlar yaratabilir. Araçların dengesiz dağılımı müşteri kaybına ve memnuniyetsizliğine yol açarken, bu da araç paylaşım şirketleri için kâr kaybına neden olmakta ve uzun vadeli sürdürülebilirliğe zarar vermektedir. Böyle bir hizmette müşteri sadakati yaratmak için, araçların müşterilerin aradığı yerde mevcut olması önemlidir. Bu tezde, dengesiz araç dağılımını çözmek ve şirketlerin karlılığını artırmak için araç yer değiştirme ve yolculuk fiyatlandırma stratejisi geliştirilmiştir. Bu problemi çözmek için karma tamsayılı doğrusal olmayan matematiksel model formüle edilmiştir. Deneysel çalışmalar hem sentetik hem de gerçek veriler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Modelin karmaşıklığı nedeniyle, önerilen model yalnızca küçük ölçekli örneklerle test edilebilmiştir. Yolculuk fiyatlandırma stratejisi uygulandığında günlük 128087,4 $ kar elde edilirken, herhangi bir yer değiştirme olmaksızın sabit fiyatlandırma stratejisi uygulandığında sistemin günlük sadece 6947,9 $ kar elde edebildiği görülmüştür. Sistemin iyileştirilmesi, fiyatların artırılması ve makul talep miktarının azaltılmasıyla sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the importance of sharing platforms has increased as a result of globalisation and networking. As the world has become more globalized, the sharing economy has spread, with people from all corners of the globe embracing collaborative consumption patterns. One of the emerging markets in the sharing economy is car sharing. Car sharing platforms have been studied in the literature as station-based and free-floating. Free-floating Car Sharing (FFCS) model is the most flexible among the car sharing models because customers are free to park vehicles anywhere in the service area. FFCS offers flexibility and convenience to its customers. However, this flexibility can create some problems such as uneven distribution of vehicles between stations, parking challenges and fleet management. Imbalanced distribution of vehicles leads to customer loss and dissatisfaction, which in turn leads to loss of profit for car sharing companies and damages long-term sustainability. In order to create customer loyalty to such a service, it is important that vehicles are available where customers are looking for them. In this thesis, combined vehicle relocation and trip pricing strategy is developed to solve imbalanced vehicle distribution and to increase the profitability of the companies. Mixed integer nonlinear mathematical model is formulated to solve this problem. Computational experiments are performed using both synthetic and real data. Due to the complexity of the model, the proposed model is tested with small-scale instances only. It is observed that by implementing a trip pricing strategy, a profit of $128087.4 per day is achieved, whereas by applying a fixed pricing strategy without any relocation, the system is able to achieve a profit of only $6947.9 per day. The improvement of the system is achieved by increasing the prices and decreasing the reasonable quantity of demand.