Optical identification of supernova remnants in galaxy NGC 6946 by RTT150 and a general classification of ionized regions by machine learning
RTT150 ile NGC 6946 galaksisindeki supernova kalıntılarının optik tanımlaması ve iyonize bölgelerin makine öğrenmesi ile genel sınıflandırılması
- Tez No: 881620
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİSE NİHAL ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Astrofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Supernova kalıntıları (SNR'lar), süpernova patlamaları sırasında fırlatılan gaz ve toz kabuklarından oluşur ve galaksilerin kimyasal evriminde, kozmik hızlandırıcılar olarak ve yıldızlararası ortamın metallerle zenginleşmesinde önemli rolleri vardır. Bu nesnelerin tanımlanması ve farklı tür nebulalardan ayırt edilmesi kritik önem taşır. Sıcak yıldızların UV ışığıyla iyonize olan HII bölgelerinden, şoklanmış bulutsuları veya SNR'ları ayırt etmenin yaygın bir yöntemi emisyon çizgi oranları kullanmaktır. Tez iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, NGC 6946 galaksisine odaklanır, burada RTT150 teleskobu kullanılarak fotometrik ve spektroskopik ölçümler yapılmıştır. Bu gözlemler, seçim kriteri kullanılarak analiz edilmiş ve 71 SNR adayı belirlenmiştir, bunların üçü yeni keşfedilmiştir. Dört SNR'ın spektrumlarıyla doğrulanması da gösterilmiştir. İkinci bölümde, tez, iyonize bölgeleri ayırt etmek için sentetik verilerle sekiz çizgi oranını makine öğrenimi algoritmalarını eğiterek tanı araçlarının geliştirilmesini kapsar. Başlangıçta, SNR'ları HII bölgelerinden en iyi ayıran modeller tartışılmış ve OI/Hα oranının mevcut yöntemlerden daha iyi performans gösterdiği gözlemlenmiştir. Sonraki adımda, başka bir iyonize bölge olan Gezegenimsi Nebula (PNe) dahil edilmiş ve bu üç bölgeyi en iyi ayıran modeller tartışılmıştır. [OII]/[OIII] ve [SII]6716/[SII]6731 oranlarının bu ayrımdaki etkinliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Supernova remnants (SNRs), formed from the expanding shells of gas and dust ejected during supernova explosions, are significant for their roles in the chemical evolution of galaxies, and enrichment of the interstellar medium with metals. These objects are crucial to identify, and one common method of distinguishing shocked nebulae, or SNRs, from HII regions ionized by the UV light of hot stars, is through line ratios. The thesis is composed of two main parts. The first part focuses on the galaxy NGC 6946 where photometric and spectroscopic measurements were conducted using the RTT150 telescope. These observations were analyzed using the selection criterion leading to the identification of 71 SNR candidates , including three newly discovered ones. Verification of four SNRs through their spectra is also demonstrated. In the second part, the thesis encompasses the diagnostic tools to differentiate between ionized regions by training machine learning algorithms with synthetic data using of eight emission line ratios. Models that best distinguish SNRs from HII regions were discussed, and it was observed that the OI/Hα ratio performs better than existing methods. The next step included the inclusion of the Planetary Nebula (PNe), and the discussion of models that best seperate there three regions. The effectiveness of the [OII]/[OIII] and [SII]6716/[SII]6731 ratios in this distinction was highlighted.